Potencijalna predsjednička kandidatkinja Aurora Weiss u srijedu je uputila apel kriminalističkoj policiji i ministru Davoru Božinoviću za sustavno jačanje borbe protiv kibernetičkog kriminaliteta jer se njime Hrvatska ne bavi i ne shvaća ga ozbiljno.
- Hrvatska se ne bavi online nasiljem i ne shvaća ga ozbiljno. Tjednima sam se mučila s prijavama i nakraju zatražila pravnu zaštitu od odvjetnika i SOA-e, rekla je Aurora Weiss na konferenciji za novinare. Navela je da je i sama bila žrtva internetskog nasilja te istaknula kako je pitanje vremena kada će ti nasilnici "iz online svijeta prijeći u offline".
- Ako budem izabrana za predsjednicu, osnovat ću odjel u pravnom sustavu koji će se baviti online nasiljem, uključujući pravnu pomoć, kako bi žrtve nasilja doživjele pravdu i prikazale počinitelje, poručila je Weiss.
Kritizirala je trenutačnu situaciju u policiji rekavši kako odjel za kibernetički kriminalitet ima samo 50 ljudi na razini cijele države, od čega samo pet u PU zagrebačkoj. Smatra da taj broj treba hitno povećati na 300 osoba.
- Moj apel je kriminalističkoj policiji, gospodinu Božinoviću, da hitno osposobi i pojača odjel cyber kriminaliteta, te da prate trendove u kriminalitetu, a ne da kaska za njima, rekla je.
Nužno je, kaže, osigurati i edukaciju sudaca za bolje razumijevanje oblika nasilja koji ne ostavljaju fizičke tragove.
Žrtve online nasilja često proživljavaju stigmatizaciju te se suočavaju s ozbiljnim mentalnim posljedicama.