Dan pobjede nad fašizmom i Dan oslobođenja Zagreba
Povodom Dana pobjede nad fašizmom, Dana Europe i Dana oslobođenja Zagreba, u više hrvatskih gradova održane su komemoracije, polaganja vijenaca i svečane akademije uz poruke o važnosti antifašizma, demokracije i očuvanja europskih vrijednosti.
Habulin: Desnica je sve agresivnija, a ustaštvu se navlači maska domoljublja
Desnica postaje sve agresivnija, a ustaštvu se navlači maska domoljublja, rekao je predsjednik SABA-e Franjo Habulin u petak na svečanoj akademiji u povodu obilježavanja 81. obljetnice Dana pobjede nad fašizmom i Dana oslobođenja Zagreba.
- Mi slavimo Dan pobjede nad fašizmom i Dan oslobođenja Zagreba, grada heroja. Ali, to se događa istovremeno dok se u Saboru uzvikuje ustaški pozdrav, dok se u tome istom Saboru održavaju okrugli stolovi notornih povijesnih revizionista', kazao je predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista (SABA).
Habulin je naglasio kako nitko nije mogao slutiti i da će se godinama i desetljećima nakon završetka Drugog svjetskog rata morati boriti za istinu o tome ratu i tko je bio pobjednik i tko poraženi te tko je bio na pravoj strani. Borci za slobodu, antifašisti bili su na pravoj strani, kazao je Habulin, dodavši i da ''notorni povijesni revizionisti'' pokušavaju utvrditi laž ''što je desničari neumorno ponavljaju od ranih 90-ih''.
- Desnica postaje sve agresivnija. Nemilosrdno se radi na tome da se zločinu, kakav je bio nacifašizam i u ovdašnjoj inačici ustaštvo, navuče maska domoljublja'', kazao je Habulin dodavši kako je samo pitanje vremena kada će doći do prvih fizičkih obračuna te da je zasad ''sve ostalo na prijetnjama, bilo kroz okupljanja, bilo anonimnim pismima.'
Zagreb je bio i ostat će nepokoren grad
Zagrebački gradonačelnik
Tomislav Tomašević naglasio je kako je obilježavanje Dana pobjede nad fašizmom i Dana oslobođenja Zagreba jedan od najznačajnijih događaja s jasnim antifašističkim predznakom.
- Grad Zagreb je grad heroj i s takvim stavom i posebnom pažnjom njeguje antifašističku tradiciju. Zagreb je 8. svibnja 1945, bio oslobođen od režima koji je u koncentracijskim logorima godinama sustavno ubijao ljude jer su bili druge vjere, nacionalnosti ili drugih političkih stavova'' rekao je Tomašević.
Naveo je i primjere terora režima NDH u Zagrebu te je ocijenio da su oslobađanje Zagreba i pobjeda nad fašizmom povezani, ali i da se ''stalno pokušava pisati povijest iz početka i ignorirati činjenice''. Kazao je i kako je Dan antifašističke borbe jedan od četiri najvažnija hrvatska državna praznika.
- Kako je moguće da u takvoj državi i dalje treba objašnjavati zašto treba slaviti antifašističku borbu i zašto se protiv fašizma i dalje treba boriti, rekao je Tomašević dodavši i da je temelj Europe, ali i Hrvatske antifašizam.''
- Kao dva puta demokratski izabrani gradonačelnik Zagreba poručujem Zagreb je nepokoreni grad bio, Zagreb jest nepokoreni grad i Zagreb će biti nepokoreni grad', zaključio je Tomašević.
Predsjednik Saveza udruga antifašista Zagrebačke županije i grada Zagreba
Vili Matula naglasio je kako su ljudi koji se bore protiv fašizma istovremeno bore i za bolji svijet te da kritičkim odnosom prema povijesti, priznajući i sve ono što nije valjalo, ''trebamo biti ponosni na ciljeve Narodnooslobodilačke borbe i socijalističke modernizacije'' te ''svega onoga što su Tito, partizani, radnici i radnice učinili za sve nas''.
Ogroman značaj antifašizma u stvaranju hrvatske države
- I baš zato moramo vratiti ime ulice Osmog maja. I ime trga našem vrhovnom komandantu maršalu Titu. I jasno kažemo: Ne prihvaćamo Thompsonovo huškanje mase ustaštvom i otrovnim nacionalizmom. Novim muralima s ustaškim pozdravima jasno kažemo ''ne'', rekao je Matula.
Bivši predsjednik
Stjepan Mesić istaknuo je ogroman značaj antifašizma u stvaranju hrvatske države, ali i naveo primjere zločina u vrijeme NDH.
- Ovo je dan kada se svijet oslobodio najveće pošasti, najvećeg zločina u povijesti čovječanstva. Nažalost, ima onih cirkusanata, ima onih nerazumnih koji ne razumiju o čemu se radilo, kazao je Mesić.
Ministrica zdravstva
Irena Hrstić kao izaslanica predsjednika Vlade i Hrvatskog sabora istaknula je veliki značaj obilježavanja pobjede nad fašizmom.
- Dan pobjede nad fašizmom trajni je podsjetnik na jednu od najvažnijih pobjeda čovječanstva u 20. stoljeću. Pobjedu slobode, demokracije i ljudskog dostojanstva nad ideologijom isključivosti i totalitarizma', rekla je ministrica Hrstić.
Na svečanoj akademiji u maloj dvorani Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog, u organizaciji SABA-e i Grada Zagreba, o značaju dana pobjede nad fašizmom i obljetnici oslobađanja govorili su još i Melita Mulić kao izaslanica Predsjednika Republike Zorana Milanovića te potpredsjednica Hrvatskog sabora Sabina Glasovac.
Zagreb obilježio pobjedu nad fašizmom
Izaslanstvo Grada Zagreba predvođeno gradonačelnikom Tomislavom Tomaševićem položilo je vijence i zapalilo svijeće na Grobnici narodnih heroja na Mirogoju te ispred spomenika Put mučeništva u Spomen-parku Dotrščina u povodu Dana pobjede nad fašizmom i Dana oslobođenja Zagreba.
- Danas je 8. svibnja Dan oslobođenja Zagreba, i kao i svake godine ga obilježavamo ovdje na Mirogoju, ali isto tako i u Dotrščini. Na današnji dan ne samo da je Dan oslobođenja Zagreba nego je i dan kada se urušio režim takozvane NDH, to je bio režim koji je sustavno u koncentracijskim logorima ubijao ljude godinama zbog drugačije vjere, drugačije nacionalnosti, drugačijih političkih stavova, istaknuo je Tomašević u izjavi novinarima na groblju Mirogoj.
- Također, danas je u mnogim europskim zemljama Dan pobjede nad fašizmom, dodao je zagrebački gradonačelnik.
Istaknuo je kako se treba isto tako prisjetiti da je Dan antifašističke borbe, koji se slavi u lipnju, jedan od četiri državna praznika Republike Hrvatske, da je u Ustavu jasno propisano da su jedan od temelja Republike Hrvatske i odluke ZAVNOH-a, nasuprot NDH.
- I u tom smislu Grad Zagreb će kao i svake godine slaviti Dan oslobođenja Zagreba, poručio je Tomašević.
Tomašević: Danas se urušio režim NDH
Obilježen Dan Europe i Dan pobjede nad fašizmom u Rijeci
Riječka gradonačelnica
Iva Rinčić izjavila je na svečanosti u povodu Dana Europe i Dana pobjede nad fašizmom da se vrijednosti za koje se nekada ginulo danas brane stavovima i odgovornošću, a projekt EU je civilizacijski izbor temeljen na miru, slobodi i demokraciji.
Završetak Drugog svjetskog bio je kraj jednog od najmračnijih razdoblja u povijesti Europe, u kojem su nacizam, fašizam i svi oblici totalitarizama ostavili iza sebe milijune izgubljenih života, razorene obitelji i duboke rane. Sjećanje na te žrtve je naša trajna obaveza, ne samo kao čin pijeteta, nego i jasna moralna granica koju ne smijemo nikada preći, poručila je Rinčić.
Ustvrdila je da živimo u vremenu u kojem su podjele postale alat kojim se ljude ne procjenjuje po djelima nego po tome jesu li se dovoljno svrstali u neku grupaciju, u kojem se sumnja i optužba šire brže od istine, u kojem je nekoga lakše etiketirati nego argumentirati. Javno se diskreditira ljude ako ne zadovoljavaju tuđa očekivanja ili društvenu podobnost, a to je slabost društva, istaknula je.
Rinčić je naglasila da odbacivanje mržnje, nasilja i ideja koje negiraju dostojanstvo čovjeka nije pitanje stava nego temelj civilizacije. Društvo koje proizvodi neprijatelje među svojim građanima nagriza svoje temelje, ocijenila je.
- Svjedoci smo da se antifašizam pokušava poistovjetiti s jednom političkom opcijom, s nekim pojedincima i nekim udrugama. No, ideja antifašizma kao ideja Europe ne može imati jednu boju i jedno tumačenje, ustvrdila je riječka gradonačelnica.
Rektor Sveučilišta u Rijeci
Goran Hauser istaknuo je kako fašizam, nacizam i drugi oblici totalitarizama nisu donijeli ništa dobro nego ostavili iza sebe samo tragične posljedice.
Završetak rata bio je na neki način početak stvaranja Europe kao zajednice naroda, rekao je i dodao kako se treba sjećati svih koji su se uključili u borbu protiv fašizma i branili svoj dom, ako i slobodu, mir, ljudska prava i dostojanstvo.
Zamjenik primorsko-goranskog župana
Robert Matić ustvrdio je da su Dan Europe i Dan pobjede nad fašizmom vrlo povezani, jer bez pobjede nad fašizmom ne bi bilo ni današnje Europe.
Ustvrdio je da se fašizam može vratiti u drugačijim oblicima od izvornog, kroz izjednačavanje žrtve i zločinca, govor mržnje koji se predstavlja kao stav. Antifašizam je vrijednosni temelj slobodnog europskog svijeta i moramo ga čuvati kao jednu od najvećih vrijednosti, poručio je Matić.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!