Zbog žalbi odgađa se potpisivanje ugovora o rušenju Vjesnika

20.01.2026.

12:02

Autor: V.G./HRT/Hina

Vjesnik
Vjesnik
Foto: Goran Stanzl / Pixsell

Potpisivanje ugovora za projektiranje i uklanjanje zgrade Vjesnika, odgođeno je nakon što su dvije zagrebačke tvrtke podnijele žalbe na odluku Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine da se taj posao dodijeli vinkovačkoj tvrtki EURCO, priopćilo je Ministarstvo. 

Zbog žalbi se odgađa potpisivanje ugovora za projektiranje i uklanjanje zgrade Vjesnika koja je teško stradala u požaru koji je zahvatio neboder u noći s 17. na 18. studenoga 2025. godine.

Iz Ministarstva su u utorak istaknuli kako su tvrtke V.D.M. PROMET i JONING podnijele žalbe na odluku Ministarstva o ugovaranju navedenih poslova s tvrtkom EURCO iz Vinkovaca.

Žalbe su zaprimljene putem Elektroničkog oglasnika javne nabave Narodnih novina. Sukladno Zakonu o javnoj nabavi, izjava žalbe na Odluku o odabiru onemogućava sklapanje ugovora o javnoj nabavi do okončanja žalbenog postupka, naglasili su.

Prema istom zakonu, Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave donosi odluku u roku od 30 dana od primitka uredne žalbe. Po donošenju odluke Državne komisije, Ministarstvo će postupiti u skladu s njenom izrekom, zaključili su.

Prvotno je bilo predviđeno da se ugovor o uklanjanju Vjesnika strojevima, na mehanički način, s tvrtkom EURCO potpiše 21. siječnja nakon čega bi izvođač morao u roku od tri mjeseca završiti posao vrijedan 5 milijuna eura.

- Žalbe su podnesene na sam postupak provedbe javne nabave, koja je provedena u skladu sa zakonom, a o tome stoje li argumenti žalitelja odlučit će državna komisija. Mi ćemo se o tim žalbama očitovati kao javni naručitelj, nakon čega će članovi komisije donijeti odluku i jasno o izreci same odluke, ovisit će i rok uklanjanja vjesnika. Ništo se bitno nije promijenilo otkad je požar ugašen, zgrada je isto sigurna ili nesigurna kao što je bila nakon što je požar ugašen. Dakle, ta činjenica da ćemo nešto kasniti s uklanjanjem vjesnika neće bitno utjecati na stabilnost zgrade, rekao je Branko Bačić, potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine.


Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!