Azerbajdžanska policija izvršila pretres ruske televizije Sputnik

30.06.2025.

21:31

Autor: A.D.H./HRT/Hina

Baku
Baku
Foto: Ilustracija / Shutterstock

Policija u glavnom gradu Azerbajdžana Bakuu pretražila je prostorije ruske televizijske kuće Sputnik usred porasta napetosti između Rusije i te zemlje.

Tijekom racije uhićeno je dvoje zaposlenika ruske obavještajne službe FSB-a, izvijestili su u ponedjeljak azerbajdžanski mediji, a za koje Moskva tvrdi da su ruski novinari.


Azerbajdžanskom veleposlaniku uručena je prosvjedna nota, navode ruski mediji. 


Ruske vlasti opisale su te postupke kao "čin neprijateljstva iz Bakua i nezakonito uhićenje ruskih novinara".


Sputnik je višejezična radio postaja i portal s vijestima za širenje propagande Kremlja.


Odnosi između Moskve i Bakua već su neko vrijeme zategnuti. 


Pogoršanje je dijelom posljedica obaranja azerbajdžanskog putničkog zrakoplova iznad čečenskog glavnog grada Groznog krajem 2024. godine u kojem je poginulo 38 osoba.


Ruski predsjednik Vladimir Putin morao se ispričati svom azerbajdžanskom kolegi Ilhamu Alijevu.

Okidač za najnovije napetosti bio je val uhićenja etničkih Azerbajdžanaca u ruskom gradu Jekaterinburgu tijekom vikenda, kad je uhićeno 50-ak ljudi.


Istražne vlasti ispituju umiješanost tih Azerbajdžanaca u naručena ubojstva između 2001. i 2011. 


Najmanje dvije osobe umrle su tijekom uhićenja, od čega jedna službeno zbog zatajenja srca.


Baku je kritizirao postupke istražnih vlasti kao "neprihvatljive" i zauzvrat pozvao ruskog veleposlanika.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!