Jennifer Lopez uz Harris, Trump oštro protiv imigracije

01.11.2024.

Zadnja izmjena 10:01

Autor: Sanja Gvozdanović/D.M./Vijesti/HRT

Za američke predsjedničke kandidate intenzivan dan kampanje. Retorika se zaoštrava u tijesnoj borbi za pobjednika na, po mnogo čemu, povijesnim izborima.

Potpredsjednica Sjedinjenih Država i predsjednička kandidatkinja Demokratske stranke, Kamala Harris, nakon predizbornog skupa u Arizoni, održala je još dva u saveznoj državi Nevadi. Uvjerena u pobjedu, biračima je poručila da se ne boji teških borbi. Govorila je, među ostalim, o svojim prioritetima u gospodarstvu.

- Na vrhu mog popisa je snižavanje troškova života. To će biti u mom fokusu svakoga dana na dužnosti predsjednice. Snizit ću porez za srednju klasu, za više od 100 milijuna Amerikanaca, donijeti prvu saveznu zabranu korporativnog dizanja cijena namirnica. Učinit ću stanovanje pristupačnijim izgradnjom više domova i suočiti se s korporativnim stanodavacima koji nepošteno kupuju nekretnine i podižu stanarine, kazala je Harris.

Svojim pristašama ponovila je kako je njezin protukandidat Donald Trump sve nestabilniji i opsjednut osvetom.

- Znamo da ovim izborima imamo priliku završiti desetljeće obilježeno Donaldom Trumpom koji nas pokušava držati podijeljenima i učiniti da se bojimo jedni drugih. Završili smo s tim. Svi znamo da on nije netko tko razmišlja o tome kako učiniti vaš život boljim. On je sve nestabilniji, opsjednut osvetom, ogorčen i želi imati nekontroliranu moć, poručila je.

Emotivna Jennifer Lopez


Harris nastoji osvojiti latinoameričke birače koji su tradicionalno bili snažna potpora demokratima, ali Trump sve više pridobiva tu nacionalno i vjerski raznoliku američku populaciju. Kamali Harris na skupu u Las Vegasu pridružila se i iskazala joj potporu pop-zvijezda Jennifer Lopez.

- Obećala sam sebi da neću postati emotivna, ali znate što? Trebali bismo biti emotivni. Trebali bismo biti uznemireni, uplašeni i ogorčeni. Trebali bismo. Naša bol je važna, mi smo važni, poručila je.

Trump oštro protiv imigracije


U Nevadi, u gradu Hendersonu, predizborni skup održao je i kandidat Republikanske stranke Donald Trump. Pozvao je birače da se u utorak, kad budu na biralištima, zapitaju je li im sada bolje nego prije četiri godine. Glasove je nastojao pridobiti oštrom retorikom protiv imigracije te je svojim pristašama poručio da su Sjedinjene Države okupirane i obećao im je da će 5. studenog biti dan oslobođenja. 


- Našom otvorenom granicom Kamala Harris aktivno pomaže i podupire najgore trgovce ljudima, krijumčare djece, dilere droge i krvožedne kriminalne mreže. Nema goreg od onoga kome ona služi. Imaju čak i aplikaciju i broj koji zovu kako bi mogli istovariti ilegalne migrante. Imaju aplikaciju! Možete li vjerovati? Imaju mobitele, zrakoplove koji lete preko granice i po cijeloj zemlji ostavljaju migrante. Zarada kartela porasla je s relativno malih iznosa na 13 milijardi dolara, samo od trgovine ljudima pod caricom granice, ona ne želi da je se tako zove, ali ona to jest, poručio je.


Trump je kampanju nastavio u Glendaleu, u Arizoni. Odgovarao je na pitanja američkog ultrakonzervativnog novinara Tuckera Carlsona.


- Učinit ćemo to ponovno i dobro nam ide. Sve ćemo znati za četiri dana. Mislim da vodimo s velikom razlikom i ako to uspijemo zadržati, ako uspijemo spriječiti varanje, jer oni su gomila varalica, ostvarit ćemo veliku pobjedu. Mislim da će to biti jedna od najvećih pobjeda svih vremena, kazao je Trump.

Harris upozorila da će Trump ukinuti Obamacare, Trump demantira


Demokratska predsjednička kandidatkinja Kamala Harris u četvrtak je upozorila glasače da će njezin republikanski suparnik Donald Trump smanjiti programe priuštive zdravstvene skrbi, dok Trump tvrdi da ima koncept drukčijeg plana.

Harris je na kratkoj konferenciji za novinare podsjetila glasače da je bivši predsjednik neuspješno pokušavao ukinuti Zakon o priuštivom zdravstvenom osiguranju, tzv. Obamacare, a također je rekla da su njegove izjave na skupu u srijedu bile uvredljive za žene.

Donald Trump je odmah reagirao na svojoj društvenoj mreži Truth Social i napisao da se nikada nije želio riješiti tog programa.

U kampanji 2016. Trump je opetovano obećavao da će ukinuti Obamacare i nakon njegova izbora za predsjednika, kada je Zastupnički dom izglasao upravo to, dočekao je republikanske predstavnike u Bijeloj kući na proslavi. Ali pokušaj izglasavanja u Senatu u srpnju 2017. propao je kada je pokojni senator John McCain uskratio odlučujući glas.

Obamacare pruža zdravstvenu skrb za 40 milijuna Amerikanaca.

62 milijuna Amerikanaca već glasalo


U završnici kampanje utrka je napeta i tijesna. Gotovo 62 milijuna Amerikanaca već je glasalo na izborima. Time je srušen rekord ranog odaziva birača postavljen na izborima 2020. Tada je ukupno glasalo oko 158 milijuna ljudi.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!