Predsjednik Republike Zoran Milanović sudjelovao je na obilježavanju 31. obljetnice osnutka 103. brigade Hrvatskog vijeća obrane Derventa koju je odlikovao Redom Nikole Šubića Zrinskog te poručio da je Daytonski sporazum i dalje vrlo važan i da će ga Hrvatska braniti.
- Odlikovao sam 103. brigadu HVO-a zato što to zaslužuje i zato jer je njihov doprinos nezaboravan, velik. Teško ga je opisati riječima. Poginulo je 650 ljudi. Poginulo je preko 100 vaših suboraca muslimanske vjeroispovijesti, Muslimana - danas bi se zvali Bošnjaci, poručio je Zoran Milanović u obraćanju u kripti Crkve sv. Jurja u kojoj je prethodno nazočio svetoj misi.
Daytonski sporazum neke je obradovao, a neke razočarao, "ali drugačije nije išlo", ocijenio je hrvatski predsjednik.
- Mislim da je bitno radi hrvatske povijesti da neke stvari podvučemo i zaključimo ako je to moguće. Po hrvatskim kuloarima, kavanama, birtijama, političkoj čaršiji, zagrebačkom korzu kada se spomene Posavina onda će većina ljudi, a naročito oni koji s tim veze nemaju, reći to je bila izdaja, kazao je Milanović.
On to tako ne vidi i smatra čudom da se Posavina i Derventa branila nekoliko mjeseci. Milanović smatra da su to bile nužne i jedine ispravne odluke.
- Daytonski sporazum i dalje je vrlo važan jer čuva i jamči ravnotežu i BiH i status Hrvata, rekao je Milanović i poručio "Tko god ga dira i zanosi se idejom da nešto majstoriše oko njega, nije na našoj strani i mi ćemo se suprostaviti".
Priznanje Red Nikole Šubića Zrinskog kojim je odlikovao 103. brigadu HVO-a Derventa, Milanović je predao predsjedniku Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata 103. brigade HVO-a Derventa Marinku Nikolašu i ratnom zapovjedniku brigade Mati Bilonjiću, a oni su njemu poklonili glazbeni instrument posavskih Hrvata, šargiju.
U ime predsjednika Hrvatskog sabora govorio je saborski zastupnik Josip Šarić poručivši kako je 103 brigada HVO-a Derventa sa 650 poginulih, 40 nestalih i 200 ranjenih pripadnika, jedna od najviše postradalih hrvatskih postrojbi u Domovinskom ratu te je njezino ime upisano zlatnim slovima u povjesnicu Domovinskog rata.
Izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja, predsjednik Hrvatskog generalskog zbora, general Marinko Krešić naveo je podatak da je prije Domovinskog rata u Derventi živjelo 24.000 Hrvata, a danas ih je u tome gradu tek oko 2.200.
Prije svečanosti, predsjednik Milanović bio je na svetoj misi u Crkvi sv. Jurja te položio vijenac i upalio svijeću podno spomenika poginulim pripadnicima 103. brigade HVO Derventa na rimokatoličkom groblju. Također je odao počast pripadnicima te postrojbe muslimanske vjeroispovijesti polaganjem vijenca i paljenjem svijeće na mezarju Derventa.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!