Nastavlja se prepucavanje u trgovinskom ratu Kanade i Sjedinjenih Država. Američki predsjednik Donald Trump komentirao je potez kanadskog premijera Carneya, koji je najavio uvođenje carina Americi od 8. rujna. Washington je prije toga uveo carine od 50% na kanadsku robu vrijednu oko 20 milijardi dolara.
Carinski rat Ottawa-Washington ne miruje ni nedjeljom. Donald Trump s društvenih mreža poručuje da Kanada godinama besramno iscrpljuje američke farmere.
- Kanada želi sve pogodnosti savezne države, a da to ne bude. Godinama su našim poljoprivrednicima naplaćivali goleme carine. Više neće!, poručio je Donald Trump.
Kanada upozorava na apsurdne američke odluke. Primjerice na kanadske drvne prerađevine naplaćivat će se gotovo jednaka stopa kao na uvoz iz Rusije ili Kine. Ali s druge strane, SAD se žali da je Kadana domaćoj drvnoj industriji davala prevelike benefite i time namjerno rušila cijene američkom uvozu.
- Tvrdnja da naš naš drvni sektor predstavlja prijetnju američkoj nacionalnoj sigurnosti je bizarna. Nepravedno je da naši drvni proizvodi u SAD ulaze po carinskim stopama višim nego za Rusiju, kazao je David Eby, premijer Britanske Kolumbije.
- Drago mi je što Mark Carney nije potpisao taj sporazum. To bi bilo loše za automobilsku industriju, industriju čelika i proizvodni sektor, rekao je Doug Ford, premijer Ontarija.
- Tijekom mog života Kanada i SAD su uvijek bili prijatelji. Sada u Washingtonu imamo nasilnika koji nas sve neprestano udara batinom, kazao je Stuart Edwards, stanovnik Port Colbornea.
Jedno od najsigurnijih zapadnih savezništava ozbiljno je poljuljano. Ali do sad nijedna carinska odluka američkog predsjednika nije bila urezana u kamen. Pravila se s Donaldom Trumpom mogu promijeniti već sutra.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!