Ulaganje u zdravstvo nije trošak nego strateško ulaganje u zajedničku sigurnost, stabilnost i napredak, rekao je u utorak u Ženevi pred skupštinom Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) premijer Andrej Plenković.
20.05.2025.
18:57
Autor: V.G./HRT/Hina
Ulaganje u zdravstvo nije trošak nego strateško ulaganje u zajedničku sigurnost, stabilnost i napredak, rekao je u utorak u Ženevi pred skupštinom Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) premijer Andrej Plenković.
- Udružimo snage kako bismo izgradili budućnost u kojoj svaka osoba u svakom dijelu svijeta i ma pristup skrbi koja joj je potrebna i koju zaslužuje, poručio je Plenković podsjetivši na riječi dr. Andrije Štampara da pitanje javnog zdravstva i rad na njegovom napretku trebaju biti svačija zadaća.
Dostatno, pouzdano i dugoročno financiranje ključno je kako bi WHO efektivno vodio, koordinirao i ispunjavao svoje globalne zdravstvene ciljeve u pravovremenim odgovorima na hitna stanja i pružanju pomoći gdje je najviše potrebna, kazao je premijer.
Članice WHO-a usvojile su danas povijesni sporazum o pripravnosti na buduće pandemije. Paktom se osigurava da lijekovi, terapija i cjepiva budu globalno dostupni kada se dogodi sljedeća pandemija. Također se zahtijeva od proizvođača koji sudjeluju u sporazumu da tijekom pandemije dodijele od 20 posto svojih cjepiva, lijekova i testova WHO-u kako bi se osiguralo da i siromašnije zemlje imaju pristup.
Plenković je rekao u izjavi da je cilj tog sporazuma kvalitetnija suradnja, prepoznavanje i brže reagiranje.
- Mislim da je kvalitetan. Usvojen je praktički konsenzusom, što mislimo da je jako dobro.
- Danas, u svijetu rastućih nesigurnosti i nejednakosti, naša je zajednička odgovornost da sačuvamo i ojačamo središnju ulogu Svjetske zdravstvene organizacije kao vodećeg autoriteta globalnog zdravstva, poručio je.
Naša aktivna potpora WHO-ovom sporazumu o pandemiji reflektira našu posvećenost boljoj pripravnosti, prevenciji i odgovoru na buduće zdravstvene izazove, istaknuo je premijer.
- Hrvatska je odlučna u svojoj posvećenosti u građenju sigurnijeg i otpornijeg svijeta, poručio je.
- Ponosan sam na činjenicu da se ta zajednička vizija nastavlja graditi na naslijeđu istaknutog Hrvata, doktora Andrije Štampara, jednog od osnivača WHO-a i prvog predsjednika Svjetske zdravstvene skupštine, kazao je premijer.
- Recentne krize pružile su nam ključne lekcije. Moramo ostati svjesni raznolike i sveobuhvatne prirode zdravstvenih prijetnji, bilo da su prouzročene ljudskim aktivnostima, rizicima u nastajanju ili prirodnim fenomenima. U svijetu međusobno povezanih rizika samo koordinirana globalna akcija može iznjedriti trajna rješenja, kazao je.
U proteklim godinama Hrvatska je imala proaktivnu ulogu jačanju pripravnosti na zdravstvene hitne slučajeve, a na prošlogodišnjoj skupštini njezina je inicijativa dovela do usvajanja prve rezolucije o jačanju pripravnosti za zdravstvene hitne slučajeve koji su posljedica prirodnih katastrofa, rekao je.
Hrvatska je vodila konzultacijski proces o rezoluciji za jačanje i potporu za zdravstvenu radnu snagu i razvoj Akcijskog plana za zdravstvene radnike. To odražava našu dugotrajnu posvećenost jačanju kapaciteta, obrazovanja i potpore onima koji su svoj život posvetili očuvanju javnog zdravstva, rekao je premijer Plenković i dodao da je Hrvatska posvećena globalnom proširenju WHO-ove akademije. Jačanje globalnog zdravstva počinje snaženjem onih koji ga pružaju, poručio je.
Skulptura Ivana Kožarića ispred sjedišta WHO-a Danas je ispred sjedišta WHO-a u Ženevi otkrivena skulptura "Oblik prostora" Ivana Kožarića, posvećena dr. Štamparu i svim zdravstvenim djelatnicima diljem svijeta. Ta skulptura, koja je dar hrvatske Vlade, stajat će kao trajni spomen zajedničkoj posvećenosti javnom zdravstvu i međunarodnoj solidarnosti, poručio je premijer. Posjet CERN-u Premijer Plenković posjetio je i CERN, s kojim Hrvatska surađuje više od tri desetljeća. Hrvatska aktivno sudjeluje u ključnim CERN-ovim eksperimentima putem pet institucija i preko 50 znanstvenika, a više od 120 hrvatskih nastavnika i deseci studenata sudjeluju u CERN-ovim obrazovnim programima.
Tijekom proteklih godina hrvatski znanstvenici značajno su doprinijeli CERN-ovim eksperimentima poput CMS-a i ALICE-a, a naša industrija bila je uključena i u konstrukciju detektora, rekao je Plenković.
Utjecaj ove suradnje i studija koje nastaju u CERN-u ima značajne pozitivne učinke na hrvatsku znanost i poslovni sektor, a ponosni smo i što interes hrvatskih tvrtki za sudjelovanje u CERN-ovim projektima kontinuirano raste, kazao je premijer Plenković.
Po njegovim riječima, tu će uskoro uslijediti ogromne investicije gdje će postojeći akcelerator od 27 km biti upotpunjen s novim od 90 km koji se proteže praktički uz jezero ispod Ženeve i to je fascinantan i važan projekt za znanost i za nuklearna istraživanja.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora