Kina i COVID-19
Foto: Aly Song / Reuters
U sve više kineskih gradova prosvjednici izlaze na ulice frustrirani što je i dalje na snazi mjera nulte tolerancije na COVID. To je treći dan nezapamćenih nemira u Kini. Prosvjednici otvoreno traže odlazak s vlasti vođe Komunističke partije i predsjednika Xi Jinpinga.
Gotovo tri godine od početka pandemije, u Kini koja je provodila najstrožu politiku zatvaranja - masovni prosvjedi. I to - moglo bi se reći - potpuno neočekivani. Povod svemu pogibija je deset osoba u požaru jedne višekatnice. Navodno su ulazna vrata, zbog epidemioloških mjera, bila zaključana, što je vatrogascima onemogućilo da brzo ugase požar. Peking tijekom noći prepun prosvjednika.
Protiv lockdowna u Kini, prosvjednici nose prazne bijele papire zbog čega demonstaacije nazivaju "revolucijom bijelih papira". Analitičari pretpostavljaju da bi razlog za njih mogao biti izbjegavanje cenzure. A to je osjetio i novinar BBC-ja kojeg je policija nasilno zaustavila u pokušaju snimanja prosvjeda u Šangaju.
Cilj je prosvjednika zaustaviti vladu kada je riječ o stalnim zabranama normalnog života, što se opravdava strahom od nekontroliranog širenja koronavirusa.
No ako je vjerovati službenim podacima - sve je više novozaraženih koronavirusom. Zbog toga se u gradovima diljem zemlje uvodi lockdown i druge protuepidemijske mjere. To je samo dodatni povod za dosad nezabilježene prosvjede u Kini.
Kineska policija pretukla je i uhitila jednog od novinara BBC-ja koji je pratio prosvjede protiv epidemioloških mjera u Šangaju, ali je pušten iz pritvora nakon nekoliko sati, objavio je BBC, prenosi Reuters.
- BBC je iznimno zabrinut zbog tretmana našeg novinara Eda Lawrencea koji je uhićen i vezan lisicama dok je izvještavao o prosvjedima u Šangaju, poručio je priopćenjem glasnogovornik britanskog javnog servisa.
- Zadržan je nekoliko sati. Prilikom uhićenja policija ga je tukla i udarala nogom. To se dogodilo dok je radio kao akreditirani novinar, dodao je glasnogovornik.
Šangaj je jedan od brojnih kineskih gradova u kojima se prosvjeduje protiv strogih restrikcija zbog COVID-a.
Prosvjedi su se proširili nakon što se u Urumqiju na zapadu zemlje zapalila zgrada, a njezini stanovnici zbog strogih mjera nisu mogli pobjeći od požara, pri čemu je život izgubilo desetero ljudi.
BBC kaže da nije dobio vjerodostojno objašnjenje za Lawrenceovo pritvaranje.
- Nismo dobili nikakvo službeno objašnjenje ili ispriku od kineskih vlasti, osim tvrdnje dužnosnika koji su ga poslije pustili, da su ga uhitili za njegovo dobro u slučaju da je dobio COVID-19 od gomile, navodi BBC.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!