Požar u Kaliforniji po veličini četvrti u povijesti te savezne države

04.08.2024.

07:14

Autor: I.Z./HRT/Hina

Požar u Kaliforniji prerastao u četvrti najveći u povijesti
Požar u Kaliforniji prerastao u četvrti najveći u povijesti
Foto: Fred Greaves / REUTERS

Više od 6000 vatrogasaca nastavilo se boriti s golemim požarom koji se sada smatra četvrtim po veličini u povijesti Kalifornije, vrućine ne olakšavaju situaciju. Dužnosnici kažu da je 27 posto požara obuzdano.

- Imali smo grmljavinske oluje koje su nam donijele probleme, rekao je Christopher Young, glasnogovornik kalifornijskog odjela za šumarstvo i zaštitu od požara Cal Fire.

- Munje su faktor zbog kojeg smo zabrinuti, rekao je.

Požar je navodno izazvao piroman koji je 24. srpnja gurnuo zapaljeni automobil niz jarak u blizini grada Chico u Kaliforniji. Otada je spaljeno više od 162 200 hektara ili područje veće od grada Los Angelesa. 

Uhićeni 42-godišnji muškarac nije se izjasnio o krivnji, ali je optužen za podmetanje požara i zadržan bez odobrene jamčevine, rekli su dužnosnici.

Više od 560 domova i drugih objekata uništeno je otkako je požar buknuo prije 11 dana.

- Jučer je obuzdano 27 posto požara, navode dužnosnici.

- Da bi se došlo do požarnih linija, potrebna su dva do tri sata zbog neravnog i nepristupačnog terena, dodaju.

Neke vatrogasce do požarnih linija prevoze helikopterima, a očekuje se da će neki ondje ostati danima.

U SAD-u je sezona šumskih požara počela intenzivno, što predstavlja rizik zbog opterećenosti vatrogasnih resursa.

Centar je već zatražio pomoć od vatrogasaca u Australiji i Novom Zelandu, koji će stizati od 7. kolovoza i bit će raspoređeni u Oregonu i Washington.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!