Sankcionirani tanker prošao kroz Hormuz nakon početka blokade

13.04.2026.

Zadnja izmjena 21:00

Autor: D.M./B.B.B./HRT/Hina/Reuters

video thumb

U 16 sati prema srednjoeuropskom vremenu, Sjedinjene Države počele su blokadu obale Irana. Zaustavljaju se svi brodovi koji ulaze u iranske luke ili izlaze iz njih. Iran odgovara da će svaki američki brod koji pokuša blokadu završiti na dnu mora. Nakon neuspjelih pregovora u Pakistanu proteklog vikenda i američke pomorske blokade, ponovno su se zatresle svjetske burze, a cijena nafte opet narasla iznad 100 dolara.

Blokada se odnosi na sav brodski promet bez obzira na zastavu pod kojom brod plovi, objavilo je američko Središnje zapovjedništvo u poruci upućenoj pomorcima u koju je u ponedjeljak imao uvid i Reuters.

Zemlje članice NATO-a, uključujući Veliku Britaniju i Francusku, rekle su da neće biti uvučene u sukob sudjelovanjem u blokadi, naglašavajući umjesto toga potrebu da se ponovo otvori ključan tjesnac, kojim inače prolazi petina svjetske nafte.

Izgleda da je ugrožen sporazum o prekidu vatre koji je zaustavio šest tjedana američko-izraelskih zračnih napada i koji traje još svega tjedan dana, piše Reuters.

Razvoj događaja pratite u nastavku:

Sankcionirani tanker prošao kroz Hormuz nakon početka pomorske blokade

Trump: Iran očajnički želi dogovor

'Nikakve pouke nisu izvučene'

Teheran prijeti odlučnim odgovorom

Američka pomorska blokada Irana podigla cijene nafte prema 102 dolara

Posrednici nastoje oživjeti pregovore

UN pokušava ishoditi tranzit umjetnih gnojiva kroz Hormuz

Najavljena američka blokada u Omanskom zaljevu i Arapskom moru

Britanija neće sudjelovati u blokadi Hormuza

Američka vojska počinje s provedbom blokade iranskih luka

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!