Program Ujedinjenih naroda za razvoj premjestit će gotovo 400 zaposlenika iz sjedišta u New Yorku u Njemačku i Španjolsku, priopćeno je sinoć nakon što su Sjedinjene Države smanjile financiranje.
20.01.2026.
10:16
Autor: S.M./HRT/Hina/Reuters
Program Ujedinjenih naroda za razvoj premjestit će gotovo 400 zaposlenika iz sjedišta u New Yorku u Njemačku i Španjolsku, priopćeno je sinoć nakon što su Sjedinjene Države smanjile financiranje.
- Premještaj je dio kontinuiranog napora za prilagodbu promjenjivom financijskom i razvojnom okružju, jačanje partnerstava i maksimiziranje sposobnosti UNDP-a da podrži najugroženije ljude na svijetu, rekla je organizacija.
Njemački ministar vanjskih poslova Johann Wadephul u zasebnom je priopćenju rekao da premještaj, koji će se provoditi tijekom dvije godine, pokazuje povjerenje u njemačku diplomaciju jer su "sustav UN-a i multilateralni principi pod pritiskom".
Američki predsjednik Donald Trump prošle je godine smanjio američku inozemnu razvojnu pomoć za više od 80 posto u sklopu reforme vlade koju je predvodio milijarder Elon Musk.
UNDP je rekao da će gotovo 400 zaposlenika, što predstavlja "značajan udio radnih mjesta koja se trenutno nalaze u njegovu sjedištu", biti obuhvaćeno ovom odlukom, pri čemu će se oko 300 premjestiti u Bonn u Njemačkoj, a oko 100 u Madridu u Španjolskoj.
UN već ima 27 institucija i oko 1200 zaposlenika u Bonnu, navela je njemačka vlada u svojoj izjavi.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora