Vatikan je priopćio u utorak da se katolicima mogu presađivati životinjski organi i tkiva za liječenje zdravstvenih stanja, budući da se postupci koji uključuju genetski modificirane organe svinja ili krava nastavljaju razvijati.
24.03.2026.
14:20
Autor: M.M./HRT/Hina
Vatikan je priopćio u utorak da se katolicima mogu presađivati životinjski organi i tkiva za liječenje zdravstvenih stanja, budući da se postupci koji uključuju genetski modificirane organe svinja ili krava nastavljaju razvijati.
U dokumentu na 88 stranica s etičkim smjernicama za takve transplantacije, Vatikan je potvrdio raniji nauk i rekao da Katolička Crkva nema prigovora na takve tretmane, pod uvjetom da se slijede najbolje medicinske prakse i da se životinje ne tretiraju okrutno.
"Katolička teologija nema zabrana, na vjerskoj ili ritualnoj osnovi, za korištenje bilo koje životinje kao izvora organa, tkiva ili stanica za transplantaciju ljudima", navodi se u dokumentu.
Dokument se bavi pitanjem ksenotransplantacije, odnosno presađivanjem organa ili tkiva s jedne vrste na drugu.
Vatikan je prvi put odobrio takve postupke 2001. godine, kada su bili u vrlo ranim fazama razvoja. Transplantacije životinjskih organa u ljude još su uvijek rijetke. Prva transplantacija bubrega svinje u čovjeka provedena je u Sjedinjenim Državama 2024. godine.
Vatikanski dokument, sastavljen uz pomoć liječnika iz Italije, SAD-a i Nizozemske, poziva znanstvenike da nastave s transplantacijom životinjskih organa na "svrhovit, proporcionalan i održiv" način.
Dokumentom se također poziva liječnike da otkriju rizike takve transplantacije, kao što su vjerojatnost da pacijentov imunološki sustav odbaci organ životinje i mogućnost izazivanja infekcije mikroorganizmima.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora