Povjerenstvo: Plenković povrijedio načelo djelovanja dužnosnika

11.10.2019.

13:14

Autor: HRT

default error photo
U drugom slučaju, a to je zaposlenje njegova šurjaka na mjesto direktora komercijalnih poslova dubrovačke zračne luke, Povjerenstvo neće pokrenuti postupak.
Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa smatra kako je premijer Andrej Plenković u slučaju imenovanja Igora Pokaza na mjesto veleposlanika u Londonu - povrijedio načelo savjesnog i transparentnog postupanja jer nije rekao da je kumski povezan s Pokazom.

- Pokaz: Da mi je Andrej kum zna se već 20 godina
- Povjerenstvo: Plenković povrijedio načelo transparentnog postupanja 

Izvijestila je to predsjednica Povjerenstva Nataša Novaković o zaključku nakon rasprave. U raspravi su članice Povjerenstva Aleksandra Jozić-IlekovićTončica Božić izrazile suprotno stajalište onomu potpredsjednika Povjerenstva Davorina Ivanjeka, koji je kao izvjestitelj u predmetu predlagao zaključak o povredi načela djelovanja. U drugom slučaju, a to je zaposlenje njegova šurjaka na mjesto direktora komercijalnih poslova dubrovačke zračne luke, Povjerenstvo neće pokrenuti postupak.

Plenković sarkastično komentirao odluku Povjerenstva

- Drugi put ću razmotriti da predložim ekscelenciju Bulja za veleposlanika u Ujedinjenom Kraljevstu jer smatram da će on svojim vrlo stručnim kompetencijama riješiti problem brexita koji još nitko nije riješio, reakcija je premijera Andreja Plenkovića na odluku Povjerenstva. Plenković je naglasio kako Pokaza nije predložio on, već Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, a na pitanje je li on bio pravi izbor za veleposlanika, Plenković je odgovorio negativno: "Ne, nije pravi izbor, već osoba koja je to prijavila Povjerenstvu koje se na ovom slučaju, barem dio Povjerenstva, ponovno da instrumentalizirati".



MVEP: Odluka Povjerenstva neosnovana

Iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova priopćili su kako je gospodin Igor Pokaz predložen za izvanrednog i opunomoćenog veleposlanika RH u Velikoj Britaniji isključivo na temelju iskusne diplomatske karijere, stručnih kvalifikacija te profesionalnih i diplomatskih postignuća. Ističu da u ovom slučaju premijer Plenković nije bio predlagatelj, već je na temelju odluke Vlade RH i dobivenog mišljenja mjerodavnog Odbora Hrvatskoga sabora dao prethodni supotpis za donošenje odluke predsjednice Republike, te je postupak u cijelosti proveden u skladu s Ustavom RH i drugim propisima. Napominju kako se sukladno odredbama Ustava RH premijer ne može izuzeti iz odluke o imenovanju, a da samu odluku donosi predsjednica.

Bauk o stavu premijera Plenkovića

Za Arsena Bauka (SDP) odluka Povjerenstva je važna, ali ne i "sudbonosna". Puno je važnija, dodao je, reakcija premijera na tu odluku s aspekta neovisnosti Povjerenstva. Bauk smatra kako bi premijer trebao u jednom trenuku javno deklarirati kumsku povezanost s Pokazom i pozvati sve dužnosnike, "barem njegove stranke, da poštuju načelo transparentnosti koje je Povjerenstvo danas prihvatilo". "Ali nekako mi se čini da njegov ego ne bi mogao izdržati da se ne obruši na odluku Povjerenstva", zaključio je Bauk.



Maras: Premijer misli da jedini ima pravo moralizirati 

- Premijer misli kako je on jedini mjerodavan procijeniti što je u ovoj zemlji ispravno, a što krivo, i da jedini ima pravo moralizirati svima, a svoje postupke ne gleda", izjavio je Gordan Maras (SDP). "Kad si u poziciji premijera, a kuma trebaš imenovati na neku dužnost, tvoja je dužnost da o tome obavijestiš javnost i ako si u nedoumici jesi li u sukobu interesa, zatražiti mišljenje Povjerenstva", naglasio je Maras koji ne spori da je Pokaz karijerni diplomat i da je dugo u sustavu, da je bio veleposlanik i u vrijeme vlade Zorana Milanovića.



Bez postupka protiv Kuščevića

Povjerenstvo je jednoglasno odlučilo da neće pokrenuti postupak protiv bivšeg ministra uprave Lovre Kuščevića, koji je prijavljen da je prekršio načela djelovanja jer je u javnosti davao negativne izjave o referendumskim inicijativama Narod odlučuje i Istina o Istanbulskoj, a istodobno je bio čelnik tijela koje je koordiniralo provjeru potpisa. Također jednoglasno, Povjerenstvo je odlučilo pokrenuti postupak protiv člana Uprave Zračne luke Dubrovnik Frana Luetića, šurjaka premijera Plenkovića.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!