Zbog neizvjesne političke situacije u Francuskoj nakon izvanrednih parlamentarnih izbora - cijene dionica na europskim burzama blago su pale.
09.07.2024.
11:56
Autor: V.G./Dnevnik/HRT
Zbog neizvjesne političke situacije u Francuskoj nakon izvanrednih parlamentarnih izbora - cijene dionica na europskim burzama blago su pale.
Ulagači su oprezni nakon što su službeni rezultati potvrdili da nijedan od blokova nije dobio apsolutnu većinu te da će za formiranje nove vlade biti potrebno pridobivanje zastupnika iz redova političkih neistomišljenika.
Podsjetimo, francuska ljevičarska koalicija Nova narodna fronta pobijedila je u drugom krugu izbora, centristički blok "Zajedno" predsjednika Macrona na drugom je mjestu, a ekstremno desno Narodno okupljanje Marine Le Pen, koje se smatralo favoritom nakon prvoga kruga glasanja - završilo je tek treće.
- Emmanuel Macron donio je odluku da baci zemlju u ruke krajnje ljevice, s kojom je sklopio savez tijekom ovih izbora. Sada postoji klima nesigurnosti. Jasno je da idućih godinu dana predsjednik ne može raspustiti parlament. Ne znam što će se dogoditi sljedećih mjeseci, ali znam da ćemo mi biti prisutni i pripremati se za promjenu, rekao je Jordan Bardella, predsjednik Nacionalnog okupljanja.
- Nova većina ne može biti rezultat zakulisnih dogovora s ljudima koji su pristali na podjelu vlasti. Nemam ambicija u vezi stim i ne želim u tome sudjelovati, rekao je Olivier Faure, čelnik Francuske socijalističke stranke.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora