Čelnici država članica Europske unije podržali su u četvrtak odluku o hitnom slanju milijun komada topničkog streljiva Ukrajini putem zajedničke nabave, a ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski pozvao ih je da požure s isporukom.
23.03.2023.
Zadnja izmjena 23:07
Autor: I.Z./HRT/Hina
Čelnici država članica Europske unije podržali su u četvrtak odluku o hitnom slanju milijun komada topničkog streljiva Ukrajini putem zajedničke nabave, a ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski pozvao ih je da požure s isporukom.
U ponedjeljak su ministri vanjskih poslova i ministri obrane država članica postigli politički dogovor o planu nabave milijun topničkih projektila kalibra 155 mm u sljedećih godinu dana.
Za to će biti osigurano milijardu eura iz Europskog instrumenta mirovne pomoći za nabavu streljiva iz postojećih zaliha te još milijardu za narudžbu streljiva kalibra 155 milimetara kako bi se popunile ispražnjene zalihe.
Uzimajući u obzir sigurnosne i obrambene interese država članica, Europsko vijeće pozdravlja dogovor Vijeća EU-a o hitnoj isporuci topničkog streljiva Ukrajini i, bude li zatraženo, raketa, zajedničkom nabavom i mobiliziranjem odgovarajućih sredstava iz Europskog instrumenta mirovne pomoći kako bi se osiguralo milijun komada topničkog streljiva unutar sljedećih 12 mjeseci, kaže se u zaključcima Europskog vijeća.
Time EU prvi put u povijesti zajednički nabavlja oružje i streljivo.
Mađarska je zasad jedina država koja je rekla da ne želi sudjelovati u zajedničkoj kupnji streljiva za Ukrajinu.
Diskusija je uključivala i razgovor o jačanju europskih vojno-proizvodnih kapaciteta jer u ovom trenutku oružje ne treba samo Ukrajina, nego i EU. Ima još mnogo otvorenih pitanja, jedno od njih je i bi li se oružje i streljivo kupovali samo od država članica EU-a ili i od trećih država, koje imaju snažne vojne kapacitete.
Europska komisija do jeseni bi trebala izaći s prijedlogom jačanja europske obrambene industrije.
- Mi kontinuirano pomažemo, Vlada je praktički u nekoliko navrata donosila odluke o pružanju vojne pomoći Ukrajini i to ćemo činiti i dalje, rekao je Plenković prije početka summita čelnika EU-a na kojem je jedna od glavnih tema potpora Ukrajini koju je Rusija napala prije više od godinu dana.
- Logično je da i Hrvatska nastoji pomagati jer je prije samo tri desetljeća i sama iskusila agresiju na svom teritoriju, dodao je Plenković.
Šefovi europskih država ili vlada u svojim zaključcima osvrnut će se i na dijalog Kosova i Srbije o normalizaciji odnosa koji se vodi pod pokroviteljstvom EU-a. Prema nacrtu zaključaka, oni će pozdraviti dogovor o osnovnom sporazumu o normalizaciji odnosa i o njegovoj provedbi.
Plenković je rekao da će Hrvatska podržati sve što može voditi miru, stabilizaciji, suradnji i normalizaciji odnosa. Dodao je kako je i američki državni tajnik Antony Blinken istaknuo da bi takav sporazum mogao potaknuti pet zemalja članica EU-a koje još ne priznaju neovisnost Kosova da to učine.
- Dobro je da smo se tako brzo dogovorili o milijunu topničkih granata, to je velik broj granata u roku od 12 mjeseci. Hoće li to biti dovoljno ili ne, ovisi o tome koliko će rat trajati. Zato moramo imati sva ta sredstva, politički pritisak, političku izolaciju, ekonomske sankcije, kako bismo pritisnuli Rusiju da prekine taj rat jer rat će završiti čim Rusija shvati da je rat pogreška, poručila je Kaja Kallas, premijerka Estonije.
- Ako želimo mir u Ukrajini, onda se gospodin Biden mora sastati s gospodinom Xi Jinpingom. Sve dok je to samo kineski mirovni plan, Europljani ili netko drugi reći će: to je problem. Ako je američki, drugi će reći da je to problem. Bilo bi sjajno, a to sad govori jedan mali šef luksemburške vlade, da predsjednik SAD-a i predsjednik Kine sjednu za stol i dogovore zajednički mirovni plan. To bi prihvatili i drugi, pretpostavljam, i Rusija i Ukrajina, rekao je Xavier Bettel, luksemburški premijer.
- Budući da smo svi ujedinjeni u potpori Ukrajini, mislim da je vrlo važno da donesemo odluku o isporuci milijun komada streljiva koje Ukrajina treba. U pozadini toga je naša temeljna potreba za povećanjem europskih kapaciteta u obrambenoj industriji. I ne samo to. Ovo nam je lekcija da u Europi moramo imati kapacitete da pomognemo sami sebi u vrijeme nevolje kako bismo mogli pomoći i svojim prijateljima, rekao je Krišjānis Kariņš, latvijski premijer.
- Europska unija je ujedinjena, djeluje zajedno i solidarno. To je nešto što Putin nikada nije imao na umu, da će podrška Ukrajini biti tako jedinstvena i tako duga. Spremni smo podržavati Ukrajinu onoliko dugo koliko je to uistinu potrebno, rekao je Olaf Scholz, njemački kancelar.
- Važno je ubrzati europske sposobnosti kada je u pitanju oprema, a jedna od tema bit će i povećanje naših sposobnosti nabave i proizvodnje oružja i, primjerice, streljiva. Mislim da je bila veoma važna odluka, donesena ovoga tjedna, da ćemo Ukrajini osigurati više streljiva, koje im je doista potrebno svaki dan, rekla je Sanna Marin, finska premijerka.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora