Azijske i europske burze porasle, trgovanje oprezno

03.04.2023.

07:51

Autor: T.V./HRT/Hina

Ilustracija

Ilustracija

Foto: Izvor: / Shutterstock

Na većini azijskih burzi u ponedjeljak su cijene dionica porasle, no trguje se oprezno jer podaci o proizvodnji u regiji nisu baš impresivni i jer bi rast cijena nafte mogao ojačati inflacijske pritiske. Istodobno su na europskim indeksi blago porasli, šesti dan zaredom, što se ponajviše zahvaljuje snažnom rastu cijena dionica u naftnom sektoru zbog rasta cijena nafte.

MSCI indeks azijsko-pacifičke regije, bez Japana, bio je oko 7,00 sati u plusu 0,3 posto.

Pritom je japanski Nikkei indeks ojačao 0,5 posto, dok su cijene dionica u Šangaju i Australiji porasle oko 0,6 posto. U Južnoj Koreji i Hong Kongu pale su, pak, između 0,1 i 0,6 posto.

Tako većina indeksa prati rast Wall Streeta od petka, nakon što su novi makroekonomski podaci pokazali da se rast američkog gospodarstva postupno usporava, da inflacijski pritisci popuštaju i da se tržište rada postupno 'hladi'.

To je pozitivno utjecalo na tržište jer to znači da bi američka središnja banka uskoro mogla završiti ciklus zaoštravanja monetarne politike.

Čelnici Feda upozoravaju da će možda trebati dodatno povećati kamatne stope kako bi se suzbila inflacija, pa se na tržištu novca procjenjuje da postoji 55 posto izgleda da će Fed na idućoj sjednici u svibnju povećati ključne kamate za daljnjih 0,25 postotnih bodova.

No, mnogi očekuju i stanku u podizanju kamata, pa možda i završetak ciklusa.

Ipak, na azijskim se burzama trguje oprezno jer jutros objavljeni podaci o proizvodnoj aktivnosti u Japanu, Južnoj Koreji i Kini nisu impresionirali ulagače.

Uz to, ulagače je zabrinuo trend rasta cijena nafte, koji je ušao u treći tjedan, što bi moglo ponovno ojačati inflacijske pritiske.

Cijene nafte porasle, dolar ojačao


Cijena barela na londonskom tržištu skočila je jutros 5,07 posto, na 83,95 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 5,17 posto, na 79,59 dolara.

Razlog je tome najava Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njezinih saveznica o smanjenju proizvodnje. U nedjelju su, naime, članice OPEC+ najavile koordinirano rezanje proizvodnje sirove nafte do kraja 2023. godine, a počevši od svibnja.

Ukupno će, procjenjuje Reuters, proizvodnja OPEC+ biti smanjena za 1,16 milijuna barela dnevno.

Snažan rast cijena nafte potaknuo je rast tečaja dolara jer bi mogli ojačati inflacijski pritisci, što bi natjeralo Fed na daljnje povećanje kamata.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, porastao je jutros 0,7 posto, na 103 boda.

Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao 0,5 posto, na 133,40 jena.

Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula 0,4 posto, na 1,0790 dolara.

Rast naftnog sektora potaknuo europske burze


Na europskim su burzama u ponedjeljak ujutro indeksi blago porasli, šesti dan zaredom, što se ponajviše zahvaljuje snažnom rastu cijena dionica u naftnom sektoru zbog rasta cijena nafte.

STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 0,1 posto, ojačavši šesti dan zaredom.

Pritom je londonski FTSE indeks ojačao 0,55 posto, na 7.675 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,02 posto, na 15.630 bodova, a pariški CAC 0,28 posto, na 7.342 boda.

Rast indeksa ponajviše se zahvaljuje skoku cijena dionica u naftnom i plinskom sektor za više od 3,5 posto, nakon što je OPEC+ najavio smanjenje proizvodnje, što je potaknulo rasta cijena 'crnog zlata'.

Cijene dionica naftnih divova, kao što su Total, Shell i BP, skočile su više od 4 posto. S druge strane, transportni i turistički sektor oslabili su oko 1 posto.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!