Staničić: Ne odskačemo skupoćom od konkurencije na Mediteranu

29.03.2024.

20:41

Autor: Dnevnik/N.J./HRT

Kristjan Staničić
Kristjan Staničić
Foto: Dnevnik / HRT

S uskrsnim blagdanima i službeno počinje turistička predsezona. No blagdani su ove godine malo ranije nego lani. Kakav to utjecaj može imati na dolazak gostiju? Može li Hrvatska konkurirati svojim cijenama i ponudom Španjolskoj, Italiji, Turskoj? Na koji se način privlači goste poput Amerikanaca koji više troše? Za središnji Dnevnik HTV-a o tome je govorio Kristjan Staničić, direktor Hrvatske turističke zajednice. S njim je razgovarao novinar Branko Nađvinski

O predsezoni koja počinje


Uskrsno vrijeme tradicionalno donosi i prvi veći turistički promet,  direktor HTZ-a Kristjan Staničić kazao je da su najave za uskršnje blagdane dobre i da očekuje nastavak pozitivnog trenda rasta turističkog prometa kojeg bilježimo i u prvom kvartalu 2024.

- Bilježimo oko 11% više dolazaka, oko 6% više noćenja. I jutros je prema podacima e-vizitora u Hrvatskoj 65.000 turista. Ja očekujem da će se taj broj sutra i prekosutra udvostručiti i da ćemo i za uskršnje blagdane nastaviti rasti, nastaviti pozitivni trend turističkog prometa, kazao je Staničić.

Hoćemo li Nijemcima ostati jedna od omiljenijih destinacija za ljetni odmor?


Turska, Italija, Španjolska i Hrvatska prošle su godine bile najomiljenija odredišta njemačkih turista, koji žele na ljetni odmor unatoč inflaciji i novčanim brigama. 

- Hrvatska turistička zajednica je prošle godine i nastavila je i ove godine s određenim analizama i ono što smo sami zaključili na temelju naših istraživanja potvrdili su i najvažniji partneri na njemačkom tržištu. Znamo da je Njemačka nama najvažnije emitivno tržište, rekao je.

- Osim kvalitete, raznolikosti, ponude, ovdje je vrlo važno istaknuti vrijednost za novac i Hrvatska ne odskače u smislu skupoće, kad govorimo o ugostiteljskim i turističkim uslugama u odnosu na našu konkurenciju na Mediteranu. To su potvrdili i naši partneri s kojima smo imali sastanak uoči najvažnijeg sajma u Berlinu prije tri tjedna u Njemačkoj, pojasnio je.

Dodao je da Hrvatska turistička zajednica intenzivno provodi promotivne aktivnosti i kampanje što uključuje sajamske nastupe, kampanje za rani booking i slično.

- Nijemci žele putovati, što je pokazala i njihova analiza da više od 70% Nijemaca će ove godine putovati izvan Njemačke, rekao je.

Promocija na američkom tržištu - troše više od europskih turista, kako ih privući?


Prema statistikama, gosti iz SAD-a troše oko 250 eura dnevno, što je oko 100 eura više od europskih turista. A u Hrvatsku dolaze tijekom cijele godine i dulje ostaju.

- Mi smo upravo u ovom trenutku započeli s kampanjom na jednoj od najvažnijih američkih televizija CBS-u. Osim toga, bili smo prisutni na nekoliko američkih sajmova, bit ćemo i u proljeće, odnosno u nastavku ovog perioda do same ljetne sezone, kazao je Staničić.

Najavio je da će Hrvatska sljedeće godine biti zemlja partner na najvažnijem turističkom sajmu u New Yorku.

- Ja očekujem da će i na tragu naših promotivnih kampanja koje radimo s našim partnerima, ali i u suradnji s njihovim zrakoplovnim kompanijama poput United Airlinesa koji ima izravni let između New Yorka i Dubrovnika, nastaviti ovaj pozitivan trend rasta turističkog prometa i u ovoj godini, rekao je.

Novi zakon o turizmu


Upitan je li donošenjem Zakona o turizmu odzvonilo apartmanizaciji i njezinim negativnim posljedicama i može li taj Zakon biti jamac podizanja kvalitete, smanjenja ljetnih gužvi - ali i veće zarade, te produženja sezone, Staničić je odgovorio da je njegovo donošenje osnovna pretpostavka da u budućnosti počinjemo graditi i  repozicioniramo hrvatski turizam u pravcu održivosti i kvalitete.

- Jedinice lokalne samouprave će na temelju Zakona dobiti odlične alate od plana upravljanja destinacijom do analize prihodnih kapaciteta itd. s kojima će moći upravljati destinacijom upravo u pravcu održivosti, pojasnio je.

- I najveći hotelijeri u zemlji već u investicijskom ciklusu promišljaju i idu u realizaciju održivih novih kapaciteta, zaključio je  direktor HTZ-a Kristjan Staničić.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!