Javni poziv za otkup poslovnih udjela Uljanik Brodogradnje 1856.

19.06.2026.

12:52

Autor: E.P.C./HRT/Hina

Javni poziv za otkup Vladinih udjela u Uljanik Brodogradnji
Javni poziv za otkup Vladinih udjela u Uljanik Brodogradnji
Foto: Sasa Miljevic / PIXSELL

Centar za restrukturiranje i prodaju (CERP), kao zakonski zastupnik Republike Hrvatske, objavio je u četvrtak javni poziv za prikupljanje obvezujućih ponuda četiriju poslovnih udjela koji nose oko 97,13 posto Uljanik Brodogradnje 1856.

Početne cijene za otkup poslovnih udjela Vlade 11,08 mil. eura 


U javnom pozivu se navodi da se od zainteresiranih kupaca traži zadržavanje brodogradnje kao djelatnosti na cjelokupnom pomorskom dobru koje pulsko brodogradilište ima u koncesiji.


Nominalna vrijednost poslovnih udjela u vlasništvu Republike Hrvatske iznosi 34,38 milijuna eura. Kao početne cijene za njihov otkup CERP je odredio iznos od 11,08 milijuna eura.


Vlada  je u Uljanik Brodogradnji  1856 stekla prevladavajući vlasnički udio nakon što je, na temelju svoje odluke iz ožujka 2024.  od te tvrdke u stečaju otkupila 54,77 posto vlasništva.


Istom odlukom je zadužila CERP da pokrene prodaju poslovnih udjela u Uljanik Brodogradnji 1856, nakon što to brodogradilište izvrši primopredaju dviju novogradnji te vrati kredite kod Hrvatske banke za obnovu i razvoj.



Direktor Uljanik Brodogradnje 1856. smatra da bi odluku o prodaji trebalo mijenjati  


- Ova objava je logički slijed nakon odluke Vlade iz 2024. godine. Smatram da bi, u vremenima u kojima se svijet mijenja, trebalo razmisliti o promjeni ove odluke, jer mislim da su projekti koji slijede bitni za Hrvatsku. U ovom trenutku nezahvalno je komentirati kakav će biti ishod javnog poziva, čekamo da vidimo hoće li biti zainteresiranih i hoće li se mijenjati odluka, rekao je Samir Hadžić, direktor Uljanik Brodogradnje 1856.


Prema Hadžićevim riječima, Uljanik Brodogradnja 1856 u ovom trenutku ima tristotinjak zaposlenih, a na koncesijskom području kojim ta tvrtka upravlja, posluju još dvije tvrtke s dodatnih 200 zaposlenih.


Radnici Uljanik Brodogradnje 1856 trenutačno su angažirani na novogradnji 526 brodu za prijevoz stoke. Prije nepunih mjesec dana pulsko brodogradilište potpisalo je sporazum o strateškoj suradnji sa španjolskom brodograđevnom i obrambenom kompanijom Navantia.


Potpisivanje tog sporazuma dio je aktivnosti vezanih uz program izrade višenamjenskih korveta za Hrvatsku ratnu mornaricu, u okviru kojeg Navantia Hrvatskoj nudi platformu Avante 2200/ALFA 3000.


- Imamo i drugih manjih poslova, država nam ne daje ništa, na tržištu smo i tržišno stojimo, kazao je Hadžić.


Rok za podnošenje ponuda je 18. kolovoza 2026. godine do 12 sati, a ponude će moći dostaviti samo oni koji u tom roku otkupe ponudbenu dokumentaciju.


Ponuditelji će također morati dostaviti i ponudbeno jamstvo u iznosu od 110 tisuća eura, uplatom na račun CERP-a ili prilaganjem ponudbene bankarske garancije domaće ili strane banke. Nepotpune ponude i one podnesene izvan roka neće se razmatrati.


CERP na kraju navodi da zadržava pravo ne prihvatiti niti jednu pristiglu ponudu.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!