Pulsko brodogradilište i dalje je u finanacijskim problemima. Posljedica je to neuspjele prodaje većinskog paketa u vlasništvu države, čeka se drugi krug natječaja za njegovu prodaju. Nelikvidnost raste, radnici odlaze.
29.06.2023.
Zadnja izmjena 16:53
Autor: HRT/IMS
Pulsko brodogradilište i dalje je u finanacijskim problemima. Posljedica je to neuspjele prodaje većinskog paketa u vlasništvu države, čeka se drugi krug natječaja za njegovu prodaju. Nelikvidnost raste, radnici odlaze.
Tristotinjak radnika tijekom srpnja bit će na čekanju uz naknadu od 700 eura. Isplaćena im je plaća tek za travanj. S predstavnikom sindikata o stanju u brodogradilištu razgovarala je HRT-ova Kornelija Benazić.
- Već odavno spominjemo da nam je veliki teret upravo vlasnik - Uljanik Brodogradilište u stečaju i tkogod želi s nama obaviti bilo koji posao, traži da zna tko je pravi vlasnik. Bilo je zainteresiranih koji su bili spremni investirati u Uljanik. Znači, država ne bi utrošila ni lipu, nego bi dobila preko 70 milijuna kuna. Međutim, država je odbila tako nešto prihvatiti i mi se danas nalazimo u puno težoj situaciji, rekao je Boris Cerovac, predsjednik Jadranskog sindikata.
U Uljaniku je trenutno oko 280-290 radnika. Kroz zadnja tri mjeseca 50-ak radnika je dalo otkaz.
- To je veliki broj, ali prema situaciji u kojoj se nalazimo, još uvijek ljudi vjeruju da će se sve to skupa pokrenuti. Kad govorimo o minimalnoj plaći, znači, ona je predviđena Zakonom o radu i to je ono što poslodavac mora obavezno isplatiti. To je mogućnost, a nije obveza, što znači da se ne tjera ljude da potpišu aneks ugovora o radu i da idu na čekanje, nego će svatko odlučiti hoće li će tako nešto prihvatiti i nastaviti raditi ovdje ili pak dati otkaz, rekao je Cerovac.
Podsjetivši da je početkom tjedna uprava Uljanik brodogradnje 1856 potpisala odluku o mogućem prekidu rada zbog nelikvidnosti i neisplate plaća radnicima za svibanj, Miloš je ustvrdila da je to posljedica neodgovornog upravljanja Vlade.
Takva situacija posljedica je odugovlačenja te lošeg i neodgovornog upravljanja Vlade koja će svojim nemarom zabiti posljednji čavao u lijes hrvatske brodogradnje, ustvrdila je Miloš u govoru na slobodnu temu
Ako se sada i javi zainteresirani kupac , a zna za lošu situaciju da se nitko nije javio na raniji natječaj, njegova će ponuda vjerojatno biti niža od prethodne. Dakle nevjerojatno odugovlačenje Vlade vrlo će vjerojatno rezultirati sve lošijim uvjetima za Uljanik i sve manjim iznosima koji radnici mogu dobiti na račun svojih potraživanja, dodala je zastupnica.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora