Bageri na Uni: Počela sanacija, ali spor oko zemljišta ne jenjava
Još prošle godine Državni je inspektorat naložio Zdenku Matešiću, koji se već dulje proziva zbog devastacije prostora uz rijeku Unu, da prostor uz Štrbački buk, slap rijeke uz granicu s Bosnom i Hercegovinom, u općini Donji Lapac, vrati u prvobitno stanje. On se oglušio i dobio optužnicu za devastaciju prirode. Sada to po nalogu Državnog inspektorata rade Hrvatske vode. Optuženi Matešić, kaže da iza svega stoje politički i privatni interesi te da će tužiti državu jer i dalje tvrdi da je to područje uz rijeku njegov posjed.
Štrbački buk jedan je od ljepših slapova rijeke Une. Udruge i građani godinama upozoravaju na devastaciju ovoga prostora. Stigli su bageri za sanaciju, ali uz pratnju policije.
- Hrvatske vode rade po rješenju Državnog inspektorata Republike Hrvatske. Vraća se u prvobitno stanje, kazala je Lidija Pernar, voditeljica Vodnogospodarske ispostave Hrvatskih voda.
- Ne bi li se ovaj obalni pojas vratio u prvobitno stanje, odvozi se građevni materijal, drvna građa, stupići. No, uistinu će ga u prvobitno stanje moći vratiti jedino priroda nakon tko zna koliko vremena. A i pitanje je hoće li se ikad oporaviti, upozoravaju aktivisti.
- Ona šteta koja je činjena i počinjena više od 15 godina zarast će, priroda će zarastati vjerojatno više stotina godina, govori Jovana Rašeta iz Udruge za zaštitu rijeke Une - Buk.
S druge strane u susjednoj BiH je Nacionalni park Una. I siromašna općina Donji Lapac bi željela svoj dio kolača od turizma od te ljepotice. No, kažu, samoprozvani vlasnik zemljišta, ponaša se kao država u državi. Nekima naplaćuje ulaznice, nekima ne, nekima uopće ne dopušta pristup.
- On se tu ponaša kao jedan domaćin, kao što bi se ja ponašao u svom dvorištu, da nekom dozvolim ulazak, nekome ne, kazao je načelnik općine Donji Lapac, Milan Knežević.
S druge pak strane Zdenko Matešić koji je ovo zemljište kupio, tvrdi da je debelo izvaran te da je ovo i dalje njegovo vlasništvo. Najavljuje da će tužiti državu i ići do Strasbourga.
- Imamo niz dokumenata koji će pokazati koji su pojedinci krivotvorili dokumente radi interesa politika određenih, radi svojih privatnih interesa, ističe Matešić.
Bageri su na obalu Une stigli prije dva dana. Iako je sanacija trebala završiti sutra, posla ima još podosta pa će se nastaviti i idući tjedan.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!