Kampanja "Milijarda ustaje protiv nasilja nad ženama i djevojčicama" provodi se u 200 zemalja diljem svijeta, pa i u Hrvatskoj. Središnji događaj održan je na Cvjetnom trgu u Zagrebu sa željom da se stvori nova kultura bez nasilja u kojoj se razvija suosjećanje i solidarnost. Svakim danom to je sve potrebnije jer statistika je porazna - procjenjuje se da u Hrvatskoj svakih 15 minuta jedna žena doživi nasilje, a samo prošle godine ubijeno ih je 13. Na globalnoj razini procjenjuje se da je svaka treća žena bila izložena fizičkom ili seksualnom zlostavljanju.
O svemu tome govorile su u emisiji Studio 4, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić i ravnateljica Doma Duga Zagreb Željka Barić.
- U zadnjih 10 godina je došlo do povećanja od 3 puta kaznenih djela nasilja u obitelji. Posljedica je to svih onih zakonskih odluka, javne rasprave koje govore da prekršajna kazne daju lošu poruku i društvu i žrtvama, a počiniteljima daje poticaj da dalje ulaze u nasilje, rekla je Ljubičić.
Dodaje kako postoji edukacija policijskih službenika i to je doprinijelo povećanju kaznenih dijela, stoga što je sve ono što je ulazilo u domenu prekršajnih djela sada ulazi u kazneno.
- Brutalizacija nasilja dolazi nakon COVID-a, naglasila je Ljubičić.
Naglasila je kako ne postoji sustavna prevencija i očekivanja su uprta u reformu socijalne skrbi.
- Prevencija se odnosi i na odgojno-obrazovni sustav gdje smo kroz analize udžbenika ustanovili da nema dovoljno edukacije o svim spektrima ljudskih prava, istaknula je.
Barić govori kako u domu imaju sklonište za žrtve brutalnog nasilja i ostalih nasilja.
- U vrijeme pandemije dogodio se veliki val žrtava koje su tražile smještaj u sklonište, ali i onih koje su tražile savjetodavnu podršku, rekla je.
Ističe da osim sustava socijalne skrbi koji je jedan od 3 sustava u postupanju, tu je i pravosuđe i policija.
- Najviše od svih ubijenih u Hrvatskoj su žene, a više od pola ubijenih žena su one koje su ubijene od bliskih osoba, rekla je.