Državni inspektori u akciji; provjeravaju uvjete i standarde pružanja usluge

09.07.2024.

Zadnja izmjena 19:47

Autor: I.Z./M.M./Vijesti/Dnevnik/HRT

Oko 200 inspektora diljem Jadrana, ali i u unutrašnjosti, u koordiniranoj je akciji kontrole zakonitosti u radu, sanitarnoj ispravnosti hrane i ispravnosti vode u bazenima. Od početka lipnja provedeno je 500-tinjak različitih nadzora, a u više od pola pronađene su napravilnosti. S inspektorima je dan provela naša pulska ekipa.

Dvadeset i pet inspektora u akciji diljem Istre. U jednom porečkom resortu kontrolirali su ispravnost vode u bazenima.

Da bi provjerili čime se bazen čisti spuštaju se u podzemne strojarnice, a zatim provjeravaju papire.

- Tražili smo im ručna mjerenja što su dužni 1 put dnevno predočiti za svaki bazen koji imaju i analize bazenske vode koji se u sezoni kupanja moraju svakih 15 dana raditi po Zavodu za javno zdravstvo, rekla je Kristina Vuljanić, sanitarna inspektorica državnog inspektorata RH.

To moraju činiti svi vlasnici objekata koji imaju bazene za više od 20 osoba. U ovom je slučaju sve u redu.

- Puno vremena provodimo u dječijem bazenu. Ne bi bilo ugodno da voda nije čista, rekao je Suad, gost iz Danske.

No, u 15 posto uzorkovanih bazena voda nije bila ispravna. S druge strane pada broj neprijavljenih radnika. Od 100 neprijavljeno ih je 10.

- To se sve svede na to da ne prijave na mirovinsko s prvim radnim danom djelatnik ili ako su to djelatnici trećih zemalaja onda nemaju boravišnu dozvolu ili dozvolu za rad, rekao je Andrija Mikulić, glavni državni inspektor.

Inspekcija najviše posla ima s bespravnom gradnjom. Samo je na području Savudrije izdano 120 rješenja o uklanjanju ilegalnih objekata. Svi su na 250 metara od mora i van građevinskih zona, te će se morati ukloniti. 

U Istri je od 1100 riješenja o rušenju, uklonjeno 300 objekata.

- Ni jednu pojavu ne možete svesti na nulu, ali je možete smanjiti. Ovo su poruke kada uklanjamo objekte da ljudi sami shvate da ne mogu biti nelegalni. Moram reć da su to mahom strani državljani koji to rade, rekao je inspketor Mikulić.

Stoga je i procedura kompliciranija i sve duže traje. Kontrola se inspektora nastavlja.

- Prebacili smo preko 25 inspektora koji su na području Istre. U svim segmentima, dakle, sve inspekcije Državnog inspektorata su na području Istre. U ovom broju, dakle od radne inspekcije, turističke, ugostiteljstva, inspekcije Elektre, veterine, sanitarne. Sve inspekcije rade u svojim segmentima, po svojim ovlastima. Građevinska inspekcija svakako. Naglasak ove sezone stavljamo na legalitet rada, na zdravstvenu ispravnost i kvalitetu hrane i na zdravstvenu ispravnost vode u bazenima. Ono što želim poručiti je to da bilo koji oblik sive ekonomije ili nelojalne konkurencije, imamo nultu stopu tolerancije na to i maksimalno ulažemo trud da bilo koji pojavni oblik toga onemogućimo, poručio je glavni državni inspektor Andrija Mikulić. 

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!