Lika je do sada zbrinula više od 500 izbjeglica iz Ukrajine. Na plitvičkom području uskoro počinje turistička sezona - stoga je interes Ukrajinaca za radom sve veći. Zbog toga sve službe nastoje riješiti birokratske probleme kako bi ih se potpuno uključilo u zajednicu.
U jednom turističkom naselju i hotelu smješteno je 250 Ukrajinaca. Cijela se korenička zajednica uključila u pomoć.
- Kao što vidite ovdje, ljudi su se odazvali u jako velikom broju. Imamo dnevno i tjedno volontiranje, popodne sortiramo robu, kaže Anita Ugarković iz Crvenog križa u općini Plitvička Jezera.
Andrij iz Lavova, nekadašnji menadžer, pomaže u svim poslovima u naselju. Uz suprugu brine se o dva sina koji se školuju u Korenici te jednogodišnjoj kćeri.
- Bio sam uključen u nabavu sekundarnih sirovina, otpadnog papira i polimera. Danas je puno tvrtki s kojima smo radili uništeno ili prestalo s radom, kaže. Ističe da bi svoj nekadašnji posao sada vrlo rado zamijenio s bilo kakvim.
- Ima ih puno zainteresiranih za posao. Neki bi već bili voljni kod nas početi raditi, čekamo samo papire da se riješe i počet će kroz dva tri dana, kaže Svemir Topalović, voditelj hotela Macola, Korenica.
U osnovnoj se školi na nastavu uključilo 47 malih Ukrajinaca.
Plitvički načelnik Ante Kovač upozorava kako država sada treba praktična, brza i nebirokratska rješenja za izbjeglice. Ističe kako se nepotrebno raspisuje drugi natječaj za radnike sezonce u nacionalnom parku.
- Mnogi od raseljenih osoba nemaju diplome, nemaju na neki način niti dokaze o svojim školskim spremama, ali kroz razgovore i kroz sve ove elemente se dokazuje i rješava, kaže Damir Trut, ravnatelj Civilne zaštite MUP-a.
U Hrvatskoj trenutno boravi 12 400 izbjeglih iz Ukrajine, a najviše ih je na ličkom području.