Treći dan maksimalna potrošnja struje, normalizirana opskrba u Vodicama

18.07.2024.

19:38

Autor: Anamarija Škorić/B. A./Dnevnik/HRT/Hina

HOPS treći dan zaredom bilježi maksimalnu satnu potrošnju električne energije, a novi rekord ostvaren je jučer i iznosio je 3361 MWh u 20. satu. Raspoloživost prijenosne mreže je, poručuju, na visokoj razini. Međutim, zbog kvarova problema ima i jučer i danas na području Vodica i Šibenika. 

Još nije poznato je li uzrok problema povećana potrošnja zbog toplinskoga vala, no klimatizacijski uređaji u cijeloj Dalmaciji ne gase se već danima, a infrastruktura jednostavno ne prati sve veće potrebe u turističkim središtima.

Da na dan nestanka struje u cijeloj Dalmaciji vodički ugostitelj Mladen Kolarić nije nabavio spasonosni stroj - i danas bi mogao staviti "ključ u bravu". Bez agregata - sav bi njihov trud završio u kanti za smeće.


- Sinoć je nestalo struje, sada opet bila falša struja, znači, frižideri mi ne rade, kvare se aparati, klima ne radi, kaže.


Već danima gore nebo i zemlja, pa su i u trgovinama najtraženiji artikli oni iz rashladnih vitrina.    


- Nestajala je u više navrata struja, došlo je do buma u dućanu. Ljudi su unutra, znači, nervoza, čeka se, moram zaključati, više puta blokiralo je kase, kaže Nada Gović iz Brodarice.


Toplinski val, koji ne jenjava već danima, bez struje - nemoguće je izdržati.   


- Još došla nije. Ne možeš bez klima - to je da crkneš u kući bez klima, kaže Anđa Jurić Grgić iz Vodica.


- Ne možeš ništa imati u škrinji. Ako ti to smrzne, pa odmrzne, pa opet smrzne, to nije ono meso više - to možeš baciti, ja to ne jedem, kaže Franjo Jularić iz Vodica.


Dijelovi šibenskog i vodičkog područja, kao i otoci, sinoć i danas "ispali" su iz mreže zbog kvarova. Iz HEP-a poručuju - upregli su sve raspoložive ekipe da ih otklone.   


- Do završetka navedenih radova, a zbog ograničenog kapaciteta pomoćnog smjera napajanja iz Trafostanice Kapela, mogući su kratki prekidi u opskrbi električnom energijom, stoji u priopćenju HEP-a.


Ovakav scenarij ne čudi. Naime, samo Vodice iz mreže "vuku" više od 20 posto ukupne potrošnje Šibensko-kninske županije.     


- Od prošle godine napravljeno je 300 apartmana više, a toliko kapaciteta za struju nema i sigurno da će nestajati struje sve više i više, kaže Anđa Jurić Grgić. 


- Glavno da oni naprave te zgrade ili što već, a nema tu ni komunalije, ni struje, ni vode, kaže Mladen Kolarić.


- Kažu, puno klime pale. Pa dobro, pojačaj struju - je li problem u tome?, pita se Franjo Jularić.


Struju će i pojačati! Naime, kako doznajemo, prioritet je gradnja nove vodičke trafostanice, dvostruko veće snage. A do tada, za iznenadne nestanke struje - jedino su rješenje agregati.  

HOPS - treći dan zaredom maksimalna satna potrošnja struje


Hrvatski operator prijenosnog sustava (HOPS) treći dan zaredom bilježi maksimalnu satnu potrošnju električne energije - novi rekord ostvaren je jučer, 17. srpnja i iznosio je 3.361 megavatsat (MWh) u 20. satu, objavio je u četvrtak HOPS.

U HOPS-u za danas, 18. srpanj predviđaju dnevnu potrošnju od 67.781 MWh, uz predviđeni maksimum 3.225 MWh u 19. satu. Inače, napominju, najveća potrošnja električne energije ostvaruje se u radnom tjednu, dok tijekom vikenda vršna opterećenja često ne prelaze 3.000 MWh.

- Raspoloživost prijenosne mreže je na visokoj razini te, za sada, nema problema u opskrbi električnom energijom. Hrvatski operator prijenosnog sustava, u suradnji s europskim operatorima prijenosnih sustava, vodi elektroenergetski sustav s ciljem sigurne i pouzdane opskrbe svih kupaca električnom energijom, ističu iz HOPS-a.

U Vodicama i okolnim mjestima normalizirana opskrba strujom


Opskrba potrošača električnom energijom u Vodicama, koja je bila prekinuta u srijedu malo prije ponoći, normalizirala se u četvrtak poslijepodne.

Nakon intenzivnih radova na terenu, radnici HEP-a uspjeli su otkloniti kvar na podzemnom kabelu između Vodica i prvog stupa dalekovoda prema Bilicama, javlja lokalni portal Infovodice.com.

Opskrba strujom sada je stabilna i vraćena na standardni napon od 220 V, čime su uklonjeni problemi s niskim naponom koji su predstavljali veliki izazov za građane i poslovne subjekte.

Voditelj službe za vođenje pogona HEP-a Laris Višković za spomenuti je portal objasnio da su teškoće nastale zbog ispada dalekovoda Vodice-Bilice, osnovni smjer napajanja za trafostanicu Vodice. Tijekom otklanjanja kvara mreža je privremeno morala biti rasterećivana jer nije bilo dovoljno kapaciteta iz smjera Kapela.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!