Objavljeno: 12. ožujka 2021., prije više od godinu dana
Autor: Vicko Dragojević/Dnevnik/HRT
PODIJELI
Luka Ploče, nova ulazna ruta droge u Hrvatsku?!
Foto: Dnevnik / HRT
Dubrovačko-neretvanska policija već godinama vodi borbu protiv krijumčarenja droge. U posljednjih deset godina imala je više od 5600 zapljena. Posljednja od njih je velika zapljena u luci Ploče. Ekipa HRT-a provjerila je postaje li ta luka nova ulazna ruta droge u Hrvatsku.
U kontejteru koji je u Hrvatsku stigao iz Južne Amerike policija je pronašla više od 72 kilograma kokaina, vrijednog između 50 i 70 milijuna kuna. Druga je to velika zapljena droge u dolini Neretve u posljednjih nekoliko mjeseci. Za razliku od ostalih zapljena, ovu su pratila i uhićenja. Sav teret koji stiže u luku Ploče kontrolira carina, a ona je povezana s ostalim službama RH i EU-a.
- Krijumčarima su uglavnom zanimljive te luke. S obzirom na položaj luke Ploče, blizinu granice s BIH za daljnje distribucijske kanale. Vjerojatno je na neki način i pogodna za to. Mi se trudimo da ih u tome onemogućimo, kaže Zoran Tikvica, voditelj Službe kriminalističke policije PU dubrovačko-neretvanske.
Stiže mobilni rengen vrijedan 2 milijuna dolara
Sav kontejenerski promet s drugih kontinenata prema Europskoj uniji, najprije se prijavljuje u luke u Italiji, Grčkoj ili Malti, gdje ulazi u sustav, pretovaruje se na manje brodove, takozvane "fidere" i ide prema drugim lukama. U luci Ploče tako najmanje 24 sata ranije znaju koji teret dolazi i otkuda.
Kontrole u luci carinicima će uskoro olakšati novi uređaj. U završnoj fazi je isporuka ranije ugovorenog mobilnog rengenskog uređaja vrijednosti 2 milijuna dolara, ističe predstavnica Carinskog ureda Ploče Ivanka Božić.
U Hrvatsku ušlo više od tone kokaina?
Krijumčari većinom biraju kontejnerski promet, a njega je teško u cijelosti pregledati. Stručnjak za kriminalistiku smatra da se otkrije samo 10 posto od ukupne količine droge koja dođe u Hrvatsku.
- Što je pošiljka veća, u njoj je lakše sakriti krijumčarenu robu. Ako je nešto rijeđe, veća je mogućnost da će se pregledati i kontrolirati. Ako je ovdje uhvaćeno nekakvih 70-tak kila, to znači da je u međuvremenu u Hrvatsku ušlo više od tone - zasigurno, objašnjava kriminalist Željko Cvrtila. Fizički je nemoguće, dodaje Zoran Tikvica, pregledati i nadzirati sve što dolazi. Promet je velik, ali nadzor usmjerite na teret ovisno o saznanjima.
Velike zapljene i uhićenja ipak na neko vrijeme zaustave krijumčare. Tako je nakon zapljene 340 kilograma marihuane na graničnom prijelazu Karasovići nakratko prekinut južni krak balkanske rute.
HRT koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi Vam pružio bolje korisničko iskustvo o čemu više možete pročitati OVDJE. Ako ne želite dopustiti da HRT na vaše računalo upisuje kolačiće, možete to spriječiti postavkama Vašega internetskog preglednika.