Špica je sezone, na našoj obali mnoštvo je nautičara. Najveći broj njih poštuje propise na moru, no ima ih i koji neoprezno i neodgovorno ugrožavaju svoje i živote drugih.
25.07.2025.
20:01
Autor: Ivona Ramadža Čolić/A.D.H./Dnevnik/HRT
Špica je sezone, na našoj obali mnoštvo je nautičara. Najveći broj njih poštuje propise na moru, no ima ih i koji neoprezno i neodgovorno ugrožavaju svoje i živote drugih.
Ekipa HRT-a pratila je akciju pojačanog nadzora pomorskog prometa u šibenskom akvatoriju.
Lučka kapetanija u akciji. S tri broda. I već na morskim vratima Šibenika bilježi grubi prekršaj.
Nepropisna brzina te glisiranje uz obalu prvi su na popisu morskih grijeha. A najopasniji su - i za nautičare i za kupače.
- To su kazne, prekršaj od 400 do 2000 eura. U principu se ide s najnižim kaznama. Ali ako je obijesna vožnja ili ugrožavanje kupača, onda se može izdati i puno veća kazna, kaže Ante Gović, lučki kapetan Lučke kapetanije Šibenik.
- Znamo da je dopušteno 8 čvorova, a naša je brzina bila 14 i sad plaćamo visoku cijenu, kazao je Birger Wulf, gost iz Njemačke.
Drži Kapetanija red na moru i u lukama. U ophodnji su svakodnevno.
Educiranje i prevencija - i to je zadaća posada koje čuvaju hrvatsko more. I koje su jamac sigurnosti.
U jeku je nautička sezona. I do tisuću brodova dnevno prođe šibenskom modrom magistralom.
Pod povećalom je danas bilo sve - brodovi, dozvole, ali i dodatna oprema.
- Ne isplati se bit neuredan, visoke su kazne, s obzirom na to da smo mi ovdje zapovjednici, kompletna odgovornost je na nama, a može se i dogoditi da je nekakvi crni, tzv. čarter, gdje su enormne kazne i za zapovjednike i za čarter agencije, kazao je skiper Stipe Jelavić.
Pojačani nadzori na moru će se nastaviti. Jer što su vidljiviji - više je i reda.
- Sama prisutnost plovila na moru, službenih, policije, kapetanije je dovoljna da ljudi se počnu pridržavati pravila i propisa, ističe Gović.
A i alkohol je, kažu morski rendžeri, opasan suputnik u plovidbi.
Ako piješ, ne vozi. Ističu: na oku će i ubuduće osobito držati najfrekventnije točke šibenskog arhipelaga.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora