Borovo: Obilježena 34. godišnjica ubojstva hrvatskih redarstvenika

02.05.2025.

Zadnja izmjena 19:10

Autor: Zrinka Perić/T.V./B.B.B./Dnevnik/HRT

Iako su prošle 34 godine, vrijeme nije umanjilo bol. U Borovu Selu, mjestu gdje su 1991. u krvavoj zasjedi ubijena 12 hrvatskih redarstvenika, i ove su se godine okupili ljudi iz cijele Hrvatske - tiho, dostojanstveno, ali i s ponosom.


Galerija

Obilježavanje 34. godišnjice ubojstva hrvatskih redarstvenika u Borovu, Foto: Vlado Kos/CROPIX
Obilježavanje 34. godišnjice ubojstva hrvatskih redarstvenika u Borovu, Foto: Vlado Kos/PIXSELLObilježavanje 34. godišnjice ubojstva hrvatskih redarstvenika u Borovu, Foto: Vlado Kos/CROPIXObilježavanje 34. godišnjice ubojstva hrvatskih redarstvenika u Borovu, Foto: Vlado Kos/CROPIXObilježavanje 34. godišnjice ubojstva hrvatskih redarstvenika u Borovu, Foto: Vlado Kos/CROPIXObilježavanje 34. godišnjice ubojstva hrvatskih redarstvenika u Borovu, Foto: Vlado Kos/CROPIXObilježavanje 34. godišnjice ubojstva hrvatskih redarstvenika u Borovu, Foto: Vlado Kos/CROPIXObilježavanje 34. godišnjice ubojstva hrvatskih redarstvenika u Borovu, Foto: Vlado Kos/CROPIXObilježavanje 34. godišnjice ubojstva hrvatskih redarstvenika u Borovu, Foto: Vlado Kos/CROPIX

Program obilježavanja 34. obljetnice ubojstva dvanaestorice hrvatskih redarstvenika započeo je mimohodom od ulaza u Borovo do spomen obilježja stradalim redarstvenicima.

Misa zadušnica za sve poginule hrvatske branitelje i civilne žrtve služena je u crkvi Sv. Euzebija i Poliona u Vinkovcima, nakon koje je uslijedio doček sudionika utrke 12 kilometara za 12 redarstvenika.

U današnjem Borovu, a prijeratnom Borovu Selu, velikosrpski agresori su 2. svibnja 1991. iz zasjede ubili i masakrirali 12 hrvatskih redarstvenika, pripadnika Specijalne jedinice policije Vinkovci, nakon što su došli izbaviti dvojicu svojih kolega, koje su tijekom redovite ophodnje u noći s 1. na 2. svibnja zarobili pripadnici srpskih paravojnih postrojba.

Ubijeni su policajci Stjepan Bošnjak (1955.), Antun Grbavac (1961.), Josip Culej (1966.), Mladen Šarić (1965.), Zdenko Perica (1965.), Zoran Grašić (1969.), Ivica Vučić (1961.), Luka Crnković (1970.), Marinko Petrušić (1966.), Janko Čović (1965.), Željko Hrala (1968.) i Mladen Čatić (1971.).

U napadu su ranjena 23 hrvatska policajca.

Razvoj događaja pratite u nastavku:

Penava: Obljetnica protječe u lakšem ozračju nakon donošenja Zakona o grobljima

Svečana komemoracija u čast poginulih redarstvenika

Božinović: Imena redarstvenika podsjetnik na cijenu koju je Hrvatska platila

Branitelji: Ti dečki su voljeli Hrvatsku, važno je čuvati sjećanje

"Ako ne znaš što je bilo" u izvedbi Policijskog tamburaškog sastava PU brodsko-posavske

Plenković: Hrvatska njihovu žrtvu nikad neće zaboraviti

Anušić: Zločin nas je zavio u crno, ali i dodatno učvrstio jedinstvo hrvatskog naroda

Josip Vincetić: Dočekala nas je zlokobna tišina i selo puno gnjeva

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Od istog autora