U ponoć istječe rok za samopopisivanje stanovništva u Hrvatskoj, a sutra popisivači izlaze na teren i počinje popisivanje "od vrata do vrata". U prvoj fazi provedbe Popisa stanovništva, kućanstava i stanova u RH 2021. godine samopopisivanjem, do nedjelje 26. rujna u 15 sati, uspješno je popisano više od 1.326.000 građana, priopćio je Državni zavod za statistiku. U nedjelju navečer došlo je do otežanog pristupa stranici za samopopisivanje.
Stranica je bila nedostupna od oko 20 sati, besplatni info telefon za korisničku podršku je zauzet, a od 21 sat stranici se ipak može pristupiti, no sporo se učitava te povremeno pada i dolazi do prekida.
Radi se o adresi popis2021.gov.hr.
Nema informacija zašto je došlo do pada, no moguće je da se radi o velikoj navali građana u zadnjim satima prije kraja samopopisivanja.
Popisivanje u dvije faze
Državni zavod za statistiku provodi popis stanovništva u dvije faze. Prva faza počela je 13. rujna, samostalnim popisivanjem stanovništva u elektroničkom sustavu e-Građani. Ovo je prvi digitalni popis koji se na području RH provodi na ovakav način, a građani sami mogu odabrati kako se žele popisati.
Do ponoći građani upitnik mogu ispuniti putem portala e-građani, za sebe i za svoje ukućane. Za pristup portalu dovoljna je vjerodajnica niske razine sigurnosti, a može je imati samo jedan član kućanstva.
Upitnik se sastoji od četiri dijela. Traže se podaci o identifikaciji, kućanstvu, stanu te osobama s kojima živite.
Pitanja su jednostavna i objašnjena. Na njih uglavnom odgovarate jednim klikom, za što, primjerice, četveročlanom kućanstvu treba 30-ak minuta.
Kada se upitnik popuni, mora se spremiti kontrolna šifra koja će se ispisati na ekranu. Ta se šifra u drugoj fazi popisa predaje popisivaču.
Od sutra na terenu popisivači
Od sutra, 27. rujna, do 17. listopada popisivači izlaze na teren i popisat će sve koji se nisu samostalno popisali.
Popisivači prilikom terenskog popisivanja dolaze na adrese kućanstava te popisuju osobe, kućanstva i stanove, a od onih koji su se popisali samostalno, preuzimaju kontrolnu šifru kao dokaz uspješnog samopopisivanja. Popisivači će imati majice i maske s obilježjima Popisa 2021., akreditacije i prijenosna računala, kao i EU digitalne COVID potvrde te će ih stoga građani moći lako prepoznati.
Na terenu diljem Hrvatske angažirano je gotovo 8000 popisivača.
Svaki popisivač zadužit će između 200 i 250 kućanstava i mora obići sve adrese koje je zadužio. Ako popisivač ne nađe osobe u stanu, odnosno kućanstvu koje treba popisati, ostavlja podatke gdje se osobe iz tog kućanstva mogu javiti.
Popis stanovništva 2021. najopsežnije je i najsloženije statističko istraživanje koje obuhvaća tri jedinice: stanovništvo, kućanstva i stanove. Podaci koji se prikupljaju popisom nužni su za provedbu gospodarskih, socijalnih, demografskih politika te znanstvenih istraživanja. Cilj popisa je utvrditi podatke o broju te prostornom rasporedu stanovništva te njegovim osnovnim demografskim, obrazovnim, migracijskim i drugim obilježjima.
Prvi podaci popisa stanovništva očekuju se potkraj godine.