Hrvatska i Europa traže mjesto u globalnoj tehnološkoj utrci

09.07.2026.

19:41

Autor: Sanja Smiljanić Grubišić/B.B.B./Dnevnik/HRT

Zahtjevno svjetsko tehnološko tržište

U Zagrebu je održana koferencija "Pobijediti u globalnoj tehnološkoj utrcu - zašto je važno birati Europu". Pri tome je raspravljano o ključnim pitanjima europske konkurentnosti - tehnološkom suverenitetu, umjetnoj inteligenciji, ulaganjima u istraživanja i razvoj, digitalnim vještinama, financiranju inovacija te regulaciji digitalnog prostora. Kako se hrvatske ideje i tvrtke snalaze u globalnoj tehnološkoj utrci?

Hrvatski jednorog Infobip prisutan je na tržištima 200 zemalja. Gerilskom strategijom uspio se nametnuti na zahtjevnom svjetskom tehnološkom tržištu, a prostora za daljnji rast, poručuju iz tvrtke, još ima.

- Europa ima svoje konkurentske prednosti i industrije na kojima može graditi razvoj. Upravo njih treba potaknuti da naprave još jedan korak naprijed, rekao je potpredsjednik za istraživačka partnerstva u Infobipu Damir Prusac.

Hrvatska nastoji zadržati mlade tehnološke talente i poticati inovacije. Na Fakultetu elektrotehnike i računarstva to već daju rezultate. Inovacijski tim FER-a trenutačno sudjeluje u razvoju jednog od najsuvremenijih europskih superračunala.

- Europska unija financira razvoj procesora koji će se ugrađivati u europska superračunala. Projektiran je u Zagrebu, proizvodi se na Tajvanu, a na tržište ga plasira francuska tvrtka. Potpuno smo integrirani i dobro surađujemo s europskim partnerima, rekao je dekan Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu Vedran Bilas.

Europa je u tehnološkom smislu još uvijek prilično razjedinjena, upozoravaju stručnjaci. Smatraju da samo zajedničkim ulaganjima u inovacije može konkurirati kineskim i indijskim tehnološkim divovima, iz kojih dolazi oko 80 posto tehnološke robe koja se uvozi u Europu.

- Ako osiguramo da se tehnološke kompanije koje svoje ideje razvijaju u Europi ovdje nastave razvijati i rasti, imamo priliku uspjeti. Vrijeme nam je ograničeno i moramo djelovati brzo. Moramo prijeći s izvještaja na konkretnu provedbu, rekao je predsjednik HUP-a Mislav Balković.

Europska komisija trenutačno u tehnološki razvoj ulaže oko 70 milijardi eura, a cilj je ubrzati tehnološki razvoj i ojačati europsku konkurentnost.

- Snažno smo usredotočeni na jačanje europskog tehnološkog sektora. Tražimo načine kako brzo i zajednički djelovati kako bismo poduprli naše tvrtke u širenju poslovanja unutar Europe te aktivnije koristili javnu nabavu za poticanje razvoja domaćih tehnologija, rekla je izvršna potpredsjednica Europske komisije za tehnološku suverenost, sigurnost i demokraciju Henna Virkkunen.

Europskoj uniji često se zamjera sporost u tehnološkoj utrci s ostatkom svijeta. Stručnjaci ističu da je ključno zadržati intelektualno vlasništvo, talentirane stručnjake i tehnološke tvrtke u Europi. Zbog toga će Europska unija u idućem razdoblju za tehnološki razvoj namijeniti 21 posto budućeg proračuna.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!