Smanjili smo potrošnju plina u odnosu na prošlu zimu. No Kina bi mogla biti uzrok da cijene prirodnog plina dosegnu nove rekordne razine.
Hrvatska ove zime troši znatno manje plina
Ukupna potrošnja plina u zemljama EU-a u odnosu na prošlu godinu opada. Gotovo sve zemlje EU-a tijekom ove zime troše manje količine plina, osim Irske i Malte.
U Hrvatskoj je potrošnja plina smanjena za 23%, što je dobar rezultat s obzirom na to da je prosječno smanjenje potrošnje plina u EU-u 19%.
Pogledajte potrošnju i u ostalim državama:
"Nepredvidiva" kineska potražnja mogla bi potaknuti rast cijena plina
Međunarodna agencija za energiju (IEA) upozorila je da bi cijene prirodnog plina mogle dosegnuti nove rekordne razine, poduprte nepredvidivim tempom potrošnje u Kini.
Iako su cijene pale posljednjih mjeseci, situacija bi se ove godine mogla promijeniti budući da potražnja u Aziji, a posebno u Kini, raste, navodi IEA u najnovijem izvješću o tržištu plina, objavljenom u utorak u Parizu.
Kina, najveći svjetski uvoznik prirodnog plina, nedavno je ukinula ograničenja uvedena zbog COVID-a koja su prošle godine pogodila domaću potražnju, navodi se u izvješću.
Prema optimističnom scenariju, oporavljena potražnja za ukapljenim prirodnim plinom (LNG) u Kini mogla bi porasti čak 35 posto, procjenjuje IEA.
To bi izazvalo žestoku konkurenciju na međunarodnim tržištima i moglo bi ponovo podići cijene plina na neodržive razine od prošlog ljeta, što posebno zabrinjava europske kupce, upozoravaju.
- Prošla godina bila je iznimna za globalna tržišta plina. Cijene se vraćaju na podnošljive razine, posebno u Europi, gdje su blaga zima i pad potražnje pomogli 'ohladiti' tržište, rekao je direktor IEA za energetska tržišta i sigurnost
Keisuke Sadamori.
- Kina će biti velika nepoznanica u 2023., a ako se globalna potražnja za LNG-om vrati na pretkrizne razine, to će samo povećati konkurenciju na globalnim tržištima i neizbježno ponovno podignuti cijene, dodao je Sadamori.
Unatoč povećanju globalne potražnje za LNG-om u 2022., ponuda je porasla relativno skromno, za 5,5 posto, konstatiraju u agenciji.
Ulaganja su bila slaba zbog sve skuplje gradnje i nastavka pregovora o dugoročnim ugovorima o opskrbi, napominju.
Mnogi su projekti ipak u fazi novih ulaganja, uključujući njih nekoliko u Sjevernoj Americi i proširenje Sjevernog polja Jug u Kataru, te bilježe znatan napredak prema konačnoj odluci, dodaje se u izvješću.