Danas završava tjedni bojkot triju trgovačkih lanaca, arhiva
Foto: Ivica Galovic / PIXSELL
Iz platforme "Halo, inspektore" najavili su novi opći bojkot kupnje svih proizvoda i usluga za ovaj petak, 7. veljače, te od subote blokadu jednog trgovačkog lanca na tjedan dana, a o kojem je riječ, objavit će se poslije ponoći, budući da je u tijeku anketa na Facebooku.
Građani su se odazvali na bojkot, trošimo osjetno manje.
Večeras će završiti 7-dnevni bojkot triju trgovačkih lanaca i triju vrsta proizvoda. Podatke o potrošnji trgovci čuvaju za sebe. Primjećuje se da su im parkirališta praznija nego inače, da nema gužvi i da radi manje blagajni. Cijene nisu snizili. Organizator bojkota danas je zabilježio da je cijena nekim bojkotiranim proizvodima čak porasla.
Tko je idući na redu za bojkot, doznat ćemo nakon ponoći. Naime, to pitanje platforma "Halo, inspektore" postavila je svima nama u obliku ankete. Njihova se internetska stranica zbog velikog interesa danas više puta rušila.
I ovaj petak, 7. veljače, građani se pozivaju na opći bojkot. To će biti treći uzastopni petak u kojemu se građani pozivaju da se suzdrže od svih oblika plaćanja - pritom misle i na prijevoz, dostavu, smještaj, financijske usluge. Doslovno sve.
O bojkotu i cijenama ovih je dana svaki stručnjak imao svoju teoriju – razlog je naše malo tržište, ovisnost o uvozu, razlog su visoki porezi, slaba konkurencija, ponašanje potrošača....
Neki upozoravaju da bojkot neće ništa promijeniti, osim što će doći do otpuštanja u trgovini i što će ugroziti domaće poljoprivrednike.
Sve to organizatori bojkota slušaju s podsmijehom i najavljuju: "Naravno da idemo dalje."
- Dakle, opći bojkot u petak svakog oblika kupnje proizvoda i usluga. Na osnovi svega onog što su nam potrošači do sada poručivali u ovih tjedan dana, to je da pokušamo pojednostavniti bojkotiranje trgovačkih lanaca, odlučili smo ići na varijantu "svaki tjedan lanac jedan". I to od subote, dakle dan poslije općeg bojkota, do 14. veljače imali bismo bojkot jednog trgovačkog lanca, rekao je Josip Kelemen, savjetnik platforme "Halo, inspektore".
Objavio je da će se u petak, 7. veljače, od 0 do 24 sata, na zahtjev potrošača, ponovno održati opći bojkot.
- Dakle, idemo ponovo na sve, trgovačke lance, pekarnice, usluge, proizvode, uključujući i bankovne usluge, dakle, sve. Ono što smo rekli prošli put, želja nam je smanjiti potrošnju i taj dan pokazati da možemo manje trošiti, manje kupovati, manje koristiti usluge i manje plaćati bankarske usluge.
Veliki odaziv na anketu
O tome koji će trgovački lanac potrošači blokirati na tjedna dana odlučit će se na temelju ankete koju je platforma objavila na svojim internetskim stranicama i koja traje danas do ponoći.
- U ponoć ćemo zaključiti anketu i objaviti tijekom noći koji će lanac biti predmet jednotjednog bojkota. Svi će lanci doći na red, ali netko mora biti prvi, rekao je.
Iznio je podatak da je u anketi do 14 sati glasalo 25 000 ljudi.
Kelemen: Potrošače obmanjuju
Kelemen je naglasio da sve mjere koje se provode u Hrvatskoj ne daju rezultate.
- Cijene usluga porasle su 6,3%, hrane 4,7%, a energije 4,5%. Prema HNB-u, inflacija, odnosno stopa rasta cijena, dosegnula je više od 8%. Unatoč Vladinim mjerama, trgovci i dalje drže visoke cijene i manipuliraju potrošačima. Primjerice, Konzum je najavio sniženje, ali je određeni proizvod u samo nekoliko dana poskupio preko 63%. Također, hrvatski proizvodi skuplji su nego u Sloveniji, Italiji i drugim zemljama EU-a, rekao je.
Ističe da trgovci nisu shvatili poruku te da tvrdnje o njihovoj društvenoj odgovornosti i razumijevanju socijalnih pitanja padaju u vodu.
Smatra da potrošače obmanjuju, iskorištavaju i uzimaju im teško zarađen novac. Posebno naglašava rast marketinških kampanja i naglasak na razne akcije i cjenovna zaključavanja, što, prema njegovim riječima, služi samo zamagljivanju stvarnog stanja. Pita se zašto se sredstva za marketing ne usmjere na snižavanje cijena koje su enormno porasle te najavljuje nove akcije i programe u korist potrošača.
Naveo je kako u bojkot prema istom principu idu Rumunjska, Slovačka, Srbija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Makedonija, a priključilo se i Kosovo.
- U ovom trenutku je vrlo velika kampanja u ovim državama, s njima smo u kontaktu i koordiniramo buduće potrošačke poteze, rekao je te spomenuo Makedoniju, Crnu Goru i Srbiju, u kojima su, dodao je, prometi tijekom bojkota drastično pali.
Sedmi dan bojkota
- Sedmi je dan bojkota triju trgovačkih lanaca i triju vrsta proizvoda. Podatke o potrošnji trgovci čuvaju za sebe, no nema sumnje da su građani trošili manje, može se primijetiti da su parkirališta trgovačkih centara poluprazna, da radi manje blagajni i da su manje gužve, izvijestila je u podnevnom Dnevniku Marina Ninković.
- Do danas nismo primijetili da je itko od trgovaca snizio svoje cijene, a nismo primijetili ni da su pale cijene triju bojkotiranih vrsta proizvoda: vode, gaziranih pića i deterdženata, navela je.
Koji su idući koraci?
Platforma "Halo, inspektore" pozvala je prošli tjedan potrošače na potpuni bojkot Lidla, Eurospina i dm-a te triju proizvoda - Coca-Cole i drugih gaziranih pića, vode u bocama i deterdženta za posuđe, i to od četvrtka ujutro prošli tjedan do danas uvečer. Zaposlene u trgovinama pozvala je da tijekom prosvjednih akcija uspore rad.
Na svojim internetskim stranicama platforma je objavila anketu u kojoj potrošači biraju tri trgovačka lanca koja žele bojkotirati tjedan dana.
Vlada je, pak, na prošlotjednoj sjednici donijela Odluku o izravnim mjerama kontrole cijena određenih proizvoda i kategorija proizvoda u trgovini na malo, kojom utvrđuje listu 70 proizvoda s ograničenim cijenama. Na taj način želi pomoći građanima u zaštiti od visokih cijena u trgovinama.
Kelemen: Ne bojkotira se samo petkom
- Potrošnja je pala za 12%, a ukupna potrošnja za više od 42 milijuna eura, rekao je Kelemen.
Potvrdio je da se ne bojkotira samo petkom, nego svaki dan.
- Potrošači su postali, ja bih rekao, nekako mudriji, paze na svoja sredstva, dodao je.
Platforma "Halo, inspektore" izvijestila je da je pao server na anketi o idućem bojkotu.
- Zbog enormno velikog broja zainteresiranih, izvješćujemo javnost - trenutačno nam stranica ankete u svezi izjašnjavanja potrošača za nastavak bojkota nije u funkciji. Problem se rješava, poručuju.
Direktorica Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) jučer je istaknula kako ograničavanje cijena, osobito poljoprivrednih proizvoda, predstavlja još jedan dodatni negativan utjecaj na domaću proizvodnju s obzirom na nedovoljnu veliku produktivnost i konkurentnost naših poljoprivrednih proizvođača. Nije sigurna, kako je rekla, koliko će domaći poljoprivrednici biti u stanju spustiti cijene i odgovoriti izazovima Vladinih mjera.
Irena Weber boji se da će to samo dovesti do povećanja uvoza jeftinije nekvalitetne robe. Mjere bi, kako je rekla, mogle imati negativan utjecaj na domaću poljoprivrednu proizvodnju, a to ne treba dopustiti.
- Mi se zalažemo da mjere budu ciljano usmjerene na ranjive skupine poput umirovljenika i socijalno ugroženih građana, a ne na sve jednako, bili oni socijalno ugroženi ili u vlasništvu imali 20 nekretnina, rekla je Weber na okruglom stolu o cijenama hrane i potrošačkoj košarici u organizaciji Hrvatske poljoprivredne komore (HPK).
Zabrinutost zbog zamrzavanja cijena određenih proizvoda izrazili su iz HPK te poručili kako se zauzimaju prije svega za uvođenje minimalne cijene, odnosno nemogućnosti prodaje ispod cijena koštanja.
- Tražimo da se naši proizvodi ne smiju otkupljivati ispod proizvođačke cijene. Neka se prate troškovi i odredi prosječna proizvođačka cijena ispod koje se isti ne smiju otkupljivati, istaknuo je predsjednik Odbora za ratarstvo HPK Petar Pranjić, ustvrdivši da "i trgovački lanci i prerađivači i dobavljači koriste njihovu muku i trud i stvaraju nestvarne dobiti nauštrb primarnih proizvođača".
Konzultantica za prehrambenu industriju Zvjezdana Blažić rekla je kako se sigurno ovog trena vode pregovori na svim nivoima, između trgovaca, distributera, proizvođača u kolikoj mjeri tko može utjecati na to da prvo ne dižu cijene, a drugo da se eventualno neke od zamrznutih cijena prebace i na proizvođače.
- Sigurna sam da trgovina neće snositi najveći dio tog opterećenja, istaknula je Blažić.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!