U Koprivnici je dovršeno postrojenje za sortiranje odvojeno sakupljenog otpada Herešin vrijedno 3,4 milijuna eura, a na završnoj konferenciji istaknuto je da tim projektom Koprivnica osigurava mjesto predvodnika u zbrinjavanju otpada, ali ostaje problem onečišćenog zraka.
Gradonačelnik Koprivnice Mišel Jakšić istaknuo je da je završenim projektom učinjen ogroman napredak u sustavu gospodarenja otpadom u gradu i partnerskim susjednim općinama.
Koprivnica, rečeno je, već prednjači u Hrvatskoj po postotcima recikliranja, a s današnjim danom ostvarila je nacionalne ciljeve strategije gospodarenja otpadom zacrtane do 2030. godine.
Voditelj projekta Bojan Solomun kazao je da je za projekt vrijedan 3, 4 milijuna eura 70 posto novca osigurano putem EU sufinanciranja, točnije 2,6 milijuna bespovratnih eura.
Predstavnik tvrtke Tehnix koja je sagradila i opremila postrojenje Vlado Balent objasnio je da je riječ o poluautomatiziranoj, odnosno na razini automatizirane linije. Koncipirana je od 27 zasebnih strojeva koji su povezani u cjelinu.
U sortirnici će raditi šest do osam osoba, a ukupno će biti 12 zaposlenih. Namijenjena je za presortirani suhi otpad. Plastika će se odvajati po frakcijama, kao i druge folije, papiri i kartoni. Na kraju linije automatska preša potisne snage 60 tona istiskuje balu od 400 do 600 kilograma jer se želi da u šleper stane 22 do 24 tone razvrstanog otpada. Kapacitet obrade je tri tone na sat.
Balent: Neće biti neugodnih mirisa zahvaljujući specijalnoj filterskoj stanici
Na pitanje novinara hoće li se iz postrojenja širiti neugodni mirisi s obzirom na to da će dio otpada biti onečišćen hranom i drugim nečistoćama, Balent je odgovorio da za takvo što nema bojazni.
- Specijalna filterska stanica izvlačit će sav neugodan zrak i prašinu, dodao je.
Pitanje kvalitete zraka za Hinu je komentirao gradonačelnik Jakšić priznavši da mjerne stanice Koprivnicu često svrstavaju u gornji dio ljestvice gradova po onečišćenju te da problem lebdećih čestica nije svojstven samo za Koprivnicu, nego i za Zagreb, Varaždin, Čakovec, Bjelovar, Đurđevac, Križevci i druge gradove Panonske nizine.
Dodao je da su ispitivanja pokazala da to onečišćenje sa sobom ne nosi opasnost za građane, nego je riječ o specifičnom atmosferskom fenomenu.
Mjerne stanice obavljaju optičku analizu koja pokazuje prisutnost čestica, a pritom ne pokazuju o kakvim je česticama riječ.
Budući da Koprivnica zbog svog geografskog položaja nema mogućnost prirodnog provjetravanja, magla je gotovo svakodnevno prisutna, a instrumenti i njenu prisutnost bilježe kao onečišćenje.
Tek kemijska analiza koja se radi u Zagrebu može dati odgovor ima li osim magle i drugih čestica koje bi zrak u gradu činile onečišćenim, no do sada se takva opasnost nije pokazala.