Stanovnici splitskog naselja Šine već 30 godina čekaju da se uklone ruševine bivšeg objekta obrade kamena. U blizini je osnovne škole koju pohađa 536 učenika a na objektu su po zdravlje opasne azbestne ploče. Čini se da bi opasne ruševine napokon trebale biti uklonjene početkom ožujka.
Cijelo je naselje i dobilo ime po asfaltom prekrivenim željezničkim šinama. U ruševnim objektima imamo što i vidjeti. A nad nama vreba najveća opasnost, i to samo desetak metara od najveće i najbrojnije splitske škole.
- Svaki dan su tu na velikom odmoru, a kad nisu u školi tu se druže, rekreiraju. Kao što sad puše vjetar tako ispuhuje čestice razlomljenog azbesta u školsko dvorište, kaže Marina Kovačević, predsjednika Gradskog kotara Šine - Split.
Zadnjeg dana veljače istječe rok koji komunalno redarstvo na temelju rješenja građevinske i inspekcije za zaštitu okoliša dalo nepoznatom vlasniku da ukloni ova zdanja.
Posao, očekuju, treba početi što prije, već u srijedu, nadaju se, jer se već predugo čeka - 30 godina. Nije da svih tih godina ništa nisu pokušavali.
- Pa bilo je dopisa prema gradu i od strane škole, ravnatelja škole, naših dopisa, međutim imovinsko-pravni odnosi se nisu bili riješili i sada nakon nekoliko godina Marina je uspjela riješiti, rekao je Gordan Milinović, bivši predsjednik GK Šine - Split.
- Nisam se dala zastrašiti floskulama da se ne može ili da je nemoguće, ja to ne prihvaćam kao roditelj i kao predsjednica Gradskog kotara. Moja odgovornost ne samo moje dijete, nego sva naša djeca i to mora biti prioritet. Jer ako nama djeca nisu na prvom mjestu, onda smo zakazali u svakom smislu - i civilizacijski i moralno i kao građani i kao ljudi, ističe Marina Kovačević.
Bio je tu i divlji deponij građevinskoga otpada koji su sanirali sami stanovnici kotara. A azbest je zakonom određen kao opasan otpad i zakonom je propisano njegovo obvezno uklanjanje, stoga je još više neshvatljivo kako mjerodavni nisu i ranije reagirali. Nakon što se objekti uklone, planiraju izgraditi društveni centar iz EU fondova.