Koncesija za sidrište kod Oštrice
Udruga ''Za Žaborić'' traži zaustavljanje dodjele koncesija za sidrišta na poluotoku Oštrica kod mjesta Grebaštica. Upozoravaju da država nema kapaciteta za nadzor prekomjernog ilegalnog sidrenja koje uništava strogo zaštićenu morsku travu posidoniju. Zbog toga zahtijevaju i potpunu zabranu sidrenja na sjeveru poluotoka, koji je predložen za Nacionalni plan obnove prirode.
Netaknuti morski biser. Uvala Mirina kod Grebaštice skrivena je od vjetra i omiljena zaustavna točka nautičara.
- Oni tamo pravo veza nemaju, ali oni za to znaju jer se ne plaća, kaže Duško, Grebaštica.
Županija planira naplatu. Dvije uvale na poluotoku Oštrici daje u koncesiju za sidrište s 30 bova.
- Ja sam protiv toga zato šta će se sve uništiti, ističe Stipe, Grebaštica.
- Ne slažem jer bi se uništila priroda i mislim da bi se zagadilo more i okoliš, naglašava Ana, Grebaštica.
Iz udruge ''Za Žaborić'' snažno se protive županijskom prijedlogu i desetogodišnjoj koncesiji. Smatraju da je nužna veća ekološka zaštita ovog akvatorija.
- Mi smo zbog staništa posidonije i još dvije ugrožene vrste koje se nalaze na ovom dijelu tražili da se i sjeverni dio poluotoka Oštrice stavi u ekološku mrežu i da se tu proglasi potpuna zabrana sidrenja, govori Luka Cvilinder, dopredsjednik Udruge ''Za Žaborić''.
Taj prijedlog poslali su resornom ministarstvu.
- Navedeni prijedlog uzet je u razmatranje tijekom izrade nacrta Nacionalnog plana obnove prirode Republike Hrvatske. Trenutačno je u tijeku proces razmatranja i usuglašavanja svih zaprimljenih prijedloga s relevantnim dionicima, uključujući nadležna tijela državne uprave, stoji u odgovoru Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije.
Iz Udruge su zatražili da se sporna točka makne s dnevnog reda Županijske skupštine - no to se nije dogodilo. Točka je izglasana, Županija ide s inicijativom te ističe da i uvrštavanjem prijedloga u Nacionalni plan - ne bi došlo do zabrane sidrenja.
- Taj akt se ne odnosi na zabranu sidrenja nego na regulaciju sidrenja i upravo s ovim ekološkim sidrenjem postižemo regulirano i kontrolirano sidrenje naspram onoga što danas imamo u toj lokaciji, poručuje Martina Rak, pročelnica UO za pomorstvo, promet i otočni razvoj Šibensko-kninske županije.
Koncesijom žele uvesti red, nadzor i održivo korištenje pomorskog dobra. Udruga ističe da nisu definirane ključne odredbe - odvoz smeća i pražnjenje tankova. I najavljuju nastavak borbe za zaštitu morskog i obalnog prostora poluotoka Oštrice.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!