Nova predstava riječkih Slovenaca

25.01.2025.

11:40

Autor: Klaudia Modrić Plantarić/B.M.V./Prizma/HRT

Kulturno prosvjetno društvo Bazovica u Rijeci, a koje okuplja pripadnike slovenske nacionalne manjine, djeluje gotovo osam desetljeća. Kroz desetak različitih skupina njegova primarna uloga je njegovanje jezika, kulture i običaja Slovenaca u Rijeci. Nizom događaja članovi i članice promoviraju svoja stvaralaštva. Posljednja u nizu je predstava "Ožaloščeni" dramsko-recitatorske skupine. Ponovna izvedba će biti 1. veljače u 19 sati.

Iako je premijerno izvedena prije 88 godina, "Ožalošćena porodica" omiljeno kazališno djelo srpskog književnika Branislava Nušića, izvedena je prvi put na maloj pozornici Kulturnog prosvjetnog društva Bazovica u Slovenskom domu u Rijeci. Na akutalnosti teme -smrti bogataša i brige članova obitelji oko nasljedstva, ništa nije izgubila:

- Radnja prikazuje ožalošćenu rodbinu okupljenu u iščekivanju nasljedstva koje je ostavio pokojnik, rekla je Nataša Grlica, Slovenski dom - Kulturno prosvjetno društvo Bazovica.

Na kraju se dogodi sve drugo osim onoga što očekuju.

- Trenutačno imamo 10-12 članova. Predstava je na slovenskom jeziku iako neki od članova nisu Slovenci, ali ovo je ipak Slovenski dom, gdje se njeguje slovenski jezik, rekao je Milan Grlica, Slovenski dom - Kulturno prosvjetno društvo Bazovica.

- Publika uvijek dobro reagira na humor, a ovo je komedija u pravom smislu riječi. Jučerašnja pretpremijera bila je vrlo uspješna. Komedije odabiremo jer je život dovoljno ozbiljan da bismo publiku opterećivali teškim temama. Komedije su naš glavni adut, ističe Vitomir Vitaz, Slovenski dom - Kulturno prosvjetno društvo Bazovica.

Nova predstava riječkih Slovenaca

Nova predstava riječkih Slovenaca

Foto: HRT / Prizma

Uigrana ekipa entuzijasta i zaljubljenika u kazališne daske već godinama marljivo izvodi različiti reportoar.

- Zbog čega smo izabrali baš ovo djelo? Vjerojatno jer najbolje odgovara zahtjevima glume naših članova. Dugo izabiremo kazališni komad koji ćemo izvesti, ali kada ga pronađemo, dotjeramo ga do savršenstva, dodaje Grlica.

Kulturno prosvjetno društvo Bazovica u Rijeci postoji 78 godina i čvrsto je ispreleteno s lokalnom zajednicom.

- Za Bazovicu često kažemo da je naš drugi dom. Vito i Milan su u društvo došli još kao djeca. Osim u dramskoj sudjelovali su i u radu folklorne skupine, a neko vrijeme su bili i članovi zbora. Prošli su kroz različite skupine. Za Slovenski dom je karakteristično da pokušavamo postići sinergiju mladih i starih članova, pa su na taj način organizirane i skupine, navodi Jasmina Dlačić, predsjednica Slovenskog doma - Kulturno prosvjetnog društva Bazovica.

Tijekom desetljeća rada u slovenskom domu rodila su se dugogodišnja prijateljstva.

- Članica sam društva već 44 godine. Vodim folklornu skupinu koja postoji već 40 godina. Nekada sam pjevala u zboru, a trenutačno sam članica planinarske i dramske skupine. Aktivna sam članica iako nisam Slovenka, kaže Nataša Grlica.

- Kroz društvo je prošlo mnogo članova, a s nekima sam od njih i danas u kontaktu. Zahvaljujući Bazovici, upoznao sam brojne ljude i krajeve, navodi Vitaz.

Nakon izvedbe u Rijeci, ova vesela i marljiva dramska družina s predstavom "Ožaloščeni" putuje na gostovanja k svojim prijateljima u susjedne zemlje.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!