Hrvatica provela noć u skloništu: Čuju se projektili, brine nas razvoj situacije

15.06.2025.

19:29

Autor: Matea Mikić/V.G./Dnevnik/HRT

video thumb

U Izraelu i Iranu trenutačno se nalazi više desetaka hrvatskih državljana. Dio ih u tim zemljama živi i radi, a ima i onih koji su se u Izraelu ovih dana zatekli kao turisti. Traže se načini kako da se izvuku iz pakla rata, no dok sukob bjesni, to je gotovo nemoguće.

Ema Pavlović provela je u skloništu dio protekle noći. Dvaput je onamo morala ići — oko ponoći pa ponovno oko tri — i ondje čekati da opasnost prođe.

- Čuju se zvukovi projektila koji ili su presretnuti ili padnu negdje u blizinu, rekla je Ema Pavlović, Tel Aviv.

Nalazi se samo 20 minuta od središta Tel Aviva. U Izrael je stigla u posjet zaručnikovoj obitelji, nisu ni slutili što ih čeka.

- Smiruje me činjenica da su zaručnikova obitelj, on i ostali susjedi iz kvarta koji dolaze u sklonište, smireni i naviknuti na takve scenarije. Brine nas razvoj situacije i upitan nam je odlazak natrag za Francusku, istaknula je.

Jer danas je već 618. dan ratnog stanja u Izraelu, podsjeća hrvatska veleposlanica Vesela Mrđen Korać. U stalnom je kontaktu sa svim hrvatskim državljanima koji su ondje. No raste broj onih koji žele otići.

- Sada u ovom trenutku imamo 54 zainteresirane osobe, što ne čudi s obzirom na to da je prošla noć, druga noć zaredom, bila vrlo dramatična s razornim posljedicama, rekla je Vesela Mrđen Korać, hrvatska veleposlanica u Izraelu.

Razorne su i posljedice napada na Iran. 15 hrvatskih državljana u kontaktu je s tamošnjim veleposlanstvom.

- Petnaest hrvatskih građana u Iranu su dobro, stalno smo u kontaktu, razgovara se u kontekstu EU o mogućnosti evakuacije nekih od njih, rekao je Drago Štambuk, hrvatski veleposlanik u Iranu.

Panika se zato proširila među Hrvatima koji su ondje zasnovali obitelj, neki su molili da ih se primi u veleposlanstvo.

- Ne znamo, ako se situacija pogorša, možda će se i to početi događati. Oni udaraju po rezidencijalnim četvrtima. Bace bombu na stan dotičnog znanstvenika, zapali se plin, eksplodira, i bude kolateralnih žrtava, ima ih dosta, rekao je Štambuk.


Zračni promet nad regijom je obustavljen, a putovanje kopnom nosi prevelik rizik. Rješenje za građane u Izraelu traži se u dogovoru s tamošnjim vlastima.

- Mi nemamo mogućnost poslati hrvatski zrakoplov koji će sletjeti u ovom trenutku u zračnu luku Tel Aviv. Mi razgovaramo s izraelskom stranom koja ima zrakoplove koji imaju proturaktene sustave, rekla je Mrđen Korać.

Povratak hrvatskih državljana je prioritet i svi napori usmjereni su upravo prema tome.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!