Ministri vanjskih poslova Europske unije zbog događaja na Bliskom istoku održali su izvanredni virtualni sastanak Vijeća za vanjske poslove. Europska unija pozvala je i na "maksimalnu suzdržanost" i puno poštovanje međunarodnog prava u iranskom sukobu.
Pozivamo na maksimalnu suzdržanost, zaštitu civila i puno poštovanje međunarodnog prava, uključujući i principe Povelje Ujedinjenih naroda i međunarodnog humanitarnog zakona, navodi se u priopćenju Kaje Kallas uime svih članica EU-a.
Priopćenje je obavljeno nakon hitne videokonferencije EU ministara vanjskih poslova u nedjelju, koja je sazvana nakon što su Sjedinjene Države i Izrael izvele vojne napade na Iran, a Teheran je odgovorio odmazdom na Izrael, američke snage i zemlje Perzijskog zaljeva.
Tri zemlje - Velika Britanija, Francuska i Njemačka objavile su da su spremne uključiti se u akcije sa Sjedinjenim Američkim Državama i Izraelom protiv Irana. Sve kako bi zaustavile, već na tlu, iranske mogućnosti za ispaljivanje projektila i dronova, jer ipak su napadnute baze u kojima su vojnici tih zemalja, kazao je novinar Vibor Vlainić u izravnom javljanju za Dnevnik HTV-a.
Na sastanku Vijeća za vanjske poslove EU upućena je poruka solidarnosti s iranskim narodom u borbi za slobodu i prava, a ministri vanjskih poslova EU oštro su osudili iransku odmazdu.
- Kaja Kallas i Ursula von der Leyen pozvale su na smjenu režima u Iranu u priopćenju na društvenim mrežama, navodi se, također, pripremaju se konzularne i evakuacijske operacije za građane u regiji.
Europski čelnici izrazili su svoje nezadovoljstvo neselektivnim i nerazmjernim napadima usmjerenim na zemlje Perzijskog zaljeva koje nisu uključene u početnu vojnu operaciju.
- Udari su usmjereni na naše bliske saveznike i prijete našem vojnom osoblju i civilima u cijeloj regiji, dodaje se u izjavi E-3. Poduzet ćemo korake kako bismo obranili svoje interese i interese naših saveznika u regiji, potencijalno ispaljujući projektile i dronove na njihov izvor, rekli su čelnici takozvane skupine E-3.
Odražavajući zabrinutost po pitanju smetnji u protoku nafte i nabavnog lanca, rečeno je da sukob "ne smije dovesti do eskalacije koja bi zaprijetila Bliskom istoku, Europi i šire, s nepredvidivim posljedicama u gospodarskoj sferi."
- Smetnje ključnim plovnim putevima, poput Hormuškog tjesnaca, moraju se izbjeći, navodi se.
Priopćenje je bilo kompromis koji odražava raznolika viđenja unutar EU-a, unije koja predstavlja oko 450 milijuna Europljana, po pitanju vojne akcije američkog predsjednika Donalda Trumpa i izraelskog premijera Benjamina Netanyahua.
Apostrofiran je i skorašnji posjet njemačkog kancelara Friedricha Merza Washingtonu.
Merz je poručio kako sada nije vrijeme za držanje prodika saveznicima, već za jedinstvo.
Španjolski premijer Pedro Sanchez, naprotiv, "odbacio" je američke i izraelske akcije u subotu, rekavši da doprinose nesigurnijem i neprijateljskijem međunarodnom redu.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!