Hrvatska slavi Dan državnosti
Foto: Jurica Galoic/Luka Stanzl/Davor Javorovic / HTV/HRT/Pixsell
Hrvatska obilježava Dan državnosti u spomen na konstituiranje prvoga demokratski izabranog višestranačkog Sabora 30. svibnja 1990. Tada su nakon desetljeća komunističke vlasti, stvoreni temelji modernog Sabora i potvrđena je njegova povijesna uloga u očuvanju hrvatske državnosti. Prvi saziv Sabora imao je 351. zastupnika i tri vijeća, a izabrani zastupnici tada su za predsjednika Sabora izabrali Žarka Domljana.
Dan državnosti slavio se na današnji dan tijekom devedesetih, 2001. godine je prebačen na 25. lipnja, a 2019. je vraćen na 30. svibnja.
Središnja proslava Dana državnosti i desete obljetnice članstva Hrvatske u Europskoj uniji održana navečer u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu uz izravan prijenos na Prvom programu Hrvatske televizije te preko multimedijske platforme HRTi. Nastupili su zbor, orkestar i balet HNK te operni solisti. Svečanost je okupila brojne goste iz javnog, kulturnog i političkog života.
Obraćanje premijera Andreja Plenkovića Jandroković: Nismo bili željeno dijete međunarodne zajednice Sve spremno za početak svečanog koncerta Kravat pukovnija smjenom straže obilježila Dan državnosti Konjički maraton bjelovarskih graničara husara Proslava Dana državnosti na Vunskom polju "Lijepa naša" izvedena na krovu osječkog Kulturnog centra Blinken čestitao Hrvatskoj Dan državnosti Vičević: Mons. Kutleša govorio o hrvatskom identitetu i kulturi života Kutleša pozvao na čuvanje identiteta i sveopću skrb za obitelj Tradicionalna smjena straže Kravat pukovnije Polaganje vijenca na Memorijalnom groblju u Vukovaru Zagrebački gradonačelnik položio vijence u povodu obilježavanja Dana državnosti Gradonačelnik Tomašević položio vijence u povodu obilježavanja Dana državnosti
Foto: Goran Mehkek / CROPIX
Udruga branitelja i veterana zapalila 125 signalnih baklji na Kleku U Zadru položeni vijenaci u povodu Dana državnosti Žigmanov čestitao Dan državnosti Misu za domovinu predvodi mons. Dražen Kutleša Misu za domovinu predvodi mons. Dražen Kutleša
Foto: HTV / HRT
Plenković o Milanovićevom stavu za Dan državnosti: Slučaj bez presedana Plenković: Važno je da svi u Hrvatskoj poštujemo državu i njene institucije Jandroković: Bilo bi prirodno da se Milanović pridružio Jandroković: Pred nama su novi izazovi, ponosni na ono što smo ostvarili hrabro idemo dalje Plenković i Jandroković položili vijence kod Spomenika domovini Vičević: Predsjednik Milanović ni ove godine ne sudjeluje u protokolu Lucić: Za očuvanje državnosti potrebna je zdrava demokracija Ministar obrane čestitao Dan državnosti Slapovi Niagare u bojama hrvatske zastave Ovako se u Hrvatskom saboru, prije 33 godine, pisalo jedno od najvažnijih poglavlja hrvatske povijesti.
- Kao što sam vjerovao da će hrvatski narod reći svoju zrelu riječ na prvim demokratskim izborima, još sam čvršće uvjeren da će on znati i moći pod vodstvom svoga istinskoga predstavništva, izgraditi život dostojan slobodnih ljudi u svojoj jedinoj, napaćenoj, ali svetoj domovini, rekao je Franjo Tuđman, prvi predsjednik Republike (30. svibnja 1990.).
O Hrvatskom državnom saboru
Konstituiranje novog sabora, tada još Socijalističke Republike Hrvatske, obavljeno je "u izuzetno svečanom ozračju", zapisao je povjesničar Ivo Perić u knjizi o Hrvatskom državnom saboru.
Sabornica je tog 30. svibnja bila pretijesna za sve zastupnike i goste, u radnom dijelu sjednice najprije je izabrana Komisija za izbor i imenovanja, na čelu s Ivanom Milasom, na čiji je prijedlog izabrano vodstvo prvog višestranačkog parlamenta.
Za potpredsjednike Hrvatskog državnog sabora izabrani su Ivica Percan, Stjepan Sulimanac i Vladimir Šeks.
Stipe Mesić izabran je za predsjednika Izvršnog vijeća Sabora, a dr. Franjo Tuđman za predsjednika Predsjedništva SR Hrvatske. On se obratio prisutnima i istaknuo da je kroz dugu povijest "Hrvatski državni sabor bio čuvarom suvereniteta (s izuzetkom razdoblja od 1918. do 1941.) hrvatskoga naroda u odnosu na druge nacionalne i državne zajednice".
Prvi saziv imao je 351 zastupnika i tri vijeća: općina, udruženog rada i Društveno-političko vijeće. Većinu, 207 od 351 mandata, imao je HDZ, Savez komunista Hrvatske - Stranka demokratskih promjena imao ih je 107, Koalicija narodnog sporazuma 21, Srpska demokratska stranka pet, dok je 13 mandata pripalo nezavisnima i zastupnicima nacionalnih manjina.
Sabor iz '90. radio je malo dulje od dvije godine, u kolovozu 1992. održani su izbori za Zastupnički dom Hrvatskog sabora, novi Sabor imao je samo jedan dom i osjetno manje zastupnika, njih 138.
Neovisno o tome, te uz činjenicu da je dio mandata odradio u posebnim, ratnim okolnostima, prvi saziv donio je povijesne odluke o hrvatskoj suverenosti i samostalnosti te o raskidu državnopravnih sveza sa SFRJ, kao i "božićni Ustav".
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!