Uoči Međunarodnog dana sesrinstva - osoblje KBC-a Sestre Milosrdnice u Zagrebu obilježilo ga je na jedinstven način. Ispred Klinike za traumatologiju - posađeno je stablo magnolije, kao simbol snage i trajnosti.
08.05.2026.
Zadnja izmjena 19:36
Autor: Lucija Judnnić Rašljanin/M.M./Dnevnik/HRT
Uoči Međunarodnog dana sesrinstva - osoblje KBC-a Sestre Milosrdnice u Zagrebu obilježilo ga je na jedinstven način. Ispred Klinike za traumatologiju - posađeno je stablo magnolije, kao simbol snage i trajnosti.
Kroz njihove ruke prođu tisuće pacijenata. Njihove priče ostavljaju neizbrisiv trag.
- Bio je jedan mladi pacijent, dječak 14 godina kojeg smo zaprimili kad sam još radila u jedinici intenzivnog liječenja, i to iskustvo me toliko osvjestilo koliko je važan moj poziv i moje zanimanje, rekla je Štefica Hucika, medicinska sestra KBC-a Sestara milosrdnica.
- Jedan pacijent koji je bio u terminalnoj fazi karcinoma, išli smo na neku pretragu i on je bio užasno uplašen, ja sam se trudila što više mu objasniti i kad smo se vratili za par dana mi je rekao da mu je to puno značilo i koliko mu je taj jedan osmijeh bio potreban, prisjeća se Lucija Majcenović, medicinska sestra na Odjelu za ozljede i bolesti kralježnice, Klinike za traumatologiju u Zagrebu.
Glavna sestra KBC-a Sestre milosrdnice Biserka Režek rekla je da je bolnica posebno ponosna na program mentorstva koji razvija od 2016. godine.
Zahvaljujući programu mentoriranja danas imamo dovoljan broj sestara, a mladi ljudi žele raditi u našem KBC-u, rekla je Režek, dodavši da unatoč aktualnom nedostatku sestara vjeruje u pozitivan razvoj sustava.
- Škole su pune, sestre se vole školovati i vole svoj posao, rekla je.
Sestra Valerija, s 23 godine radnog staža u jedinici intenzivnog liječenja, i sestra Lucija, koja šest godina radi na Odjelu za ozljede kralježnice, izjavile su da nikada nisu razmišljale o odlasku iz bolnice, a zbog dobrih međuljudskih odnosa na klinici rekle su da zaposlenici tu bolnicu doživljavaju kao drugu obitelj.
Ministrica je tom prigodom najavila dovršetak pravilnika o specijalističkom usavršavanju medicinskih sestara i tehničara, ocijenivši da je riječ o važnom koraku u priznavanju specifičnih kompetencija i dodatnog obrazovanja unutar sestrinske profesije.
Naglasila je da zdravstvena skrb ne podrazumijeva samo njegu bolesnika nego i edukaciju mlađih generacija, zbog čega se sve veći naglasak stavlja na mentorstvo i stručno usavršavanje.
Međunarodni dan sestrinstva obilježava se svake godine 12. svibnja, na datum rođenja Florence Nightingale, utemeljiteljice modernog sestrinstva, kako bi se istaknula važnost rada medicinskih sestara i tehničara u zdravstvenom sustavu.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora