Stožer: U Hrvatskoj 74 novozaražena, umrlo 26 ljudi

24.05.2021.

07:03

Autor: Ruža Ištuk/V.G./HRT/Hina

Koronavirus

Koronavirus

Foto: Hrvoje Jelavic/Kristina Stedul Fabac / PIXSELL

U posljednja 24 sata zabilježena su 74 nova slučaja zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 3263. Među njima je 1211 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 116 pacijenata. Preminulo je 26 osoba. 

Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno je zabilježeno 354.060 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 7929 preminulo, ukupno se oporavilo 342.868 osoba od toga 666 u posljednja 24 sata.

U samoizolaciji je trenutačno 13.795 osoba.

Do danas je ukupno testirana 1.973.701 osoba, od toga 2704 u posljednja 24 sata.

Zaključno s 23. svibnja utrošene su 1.582.821 doza cjepiva. Dosad je 1.181.255 osoba cijepljeno najmanje jednom dozom, među kojima je njih 401 566 primilo obje doze. Na dan 23. svibnja utrošeno je 1529 doza cjepiva.

Božinović o mjerama

Potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova i načelnik Nacionalnog stožera civilne zaštite Davor Božinović rekao je nakon sastanka predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića s predstavnicima Nacionalnog stožera da će se postupno mjere popuštati.

- S obzirom na povoljniju epidemiološku situaciju i broj cijepljenih sugrađana, taj set mjera obilježit će popuštanja. Ona će biti postupna. Nove mjere će vjerojatno biti na snazi do sredine lipnja, naglasio je Božinović.

I Zagreb bilježi pad novih slučajeva zaraze. Zbog povoljnije epidemiološke situacije Zvonimir Šostar, ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar", nada se da će se u glavnome gradu uskoro ublažiti mjere.

- U Gradu Zagrebu situacija je bitno bolja, mi smo i prije četiri tjedna najavili da nam se na testiranjima pokazuje da su pozitivni na sve višim tzv. ciklusima, što znači da epidemija polako jenjava. Međutim, nije još vrijeme za opuštanje, rekao je Zvonimir Šostar za podnevni Dnevnik.

Važno otkriće o virusima

Hrvatski znanstvenici s riječkog Medicinskog fakulteta u jeku koronakrize uspjeli su otkriti nove važne spoznaje što se tiče imunološke reakcije na ostale poznate, ali nimalo bezazlene infekcije. Primjerice otkrića vezano za tzv. Zoster virus, ali i Citomegalovirus koji napada jajnike i može biti opasan za trudnice.

Podaci županijskih stožera:

● 
U Gradu Zagrebu 26 je novooboljelih od koronavirusa
● Na području Brodsko-posavske županije potvrđen je  jedan pozitivni na koronavirus, te je preminula jedna osoba 
Dubrovačko-neretvanska županija ima jednog novooboljelog
● Šibensko-kninska županija ima dvoje novozaraženih, jedna osoba je umrla
● U Krapinsko-zagorskoj županiji evidentirane su tri novozaražene osobe
Splitsko-dalmatinska županija ima jednu novooboljelu osobu, jedna osoba je preminula
● U Varaždinskoj županiji je evidentirano 15 novih slučajeva zaraze koronavirusom
● U Karlovačkoj županiji zabilježeno je troje novooboljelih i troje umrlih od COVID-19
● U Osječko-baranjskoj županiji zabilježeno je šest pozitivnih na koronavirus i četvero umrlih
S područja Ličko-senjske županije jedna je novooboljela osoba od COVID-19, te je jedna osoba preminula
● U Zagrebačkoj županiji u posljednja 24 sata od koronavirusa oboljelo je šest osoba
● U Međimurskoj županiji nema oboljelih od koronavirusa
● U Koprivničko-križevačkoj županiji nema novozaraženih
● U Vukovarskoj-županiji dvije su novooboljele osobe u posljednja 24 sata
● U Istarskoj županiji nema novooboljelih, umrla je jedna osoba
● U Sisačko-moslavačkoj županiji zabilježeno je četvero oboljelih na COVID-19
● U Požeško-slavonskoj županiji zabilježeno je pet novoobljelih
● U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji umrle tri osobe, nema novozaražnih
● U Virovitičko-podravskoj županiji tri osobe su pozitivne na koronavirus
● U Zadarskoj županiji zabilježena su dva novo slučaja koronavirusa, jedna osoba je umrla
● U Primorsko-goranskoj županiji zabilježeno je sedam novooboljelih, jedna osoba je umrla

Koronavirus u svijetu

Brojne europske države nastavljaju ublažavati restriktivne mjere. Uz sve manje novozaraženih, prvu dozu cjepiva u Europskoj uniji primilo je više od 30 posto građana pa se očekuje da bi se ovo ljeto život mogao vratiti u normalniji ritam. Prvi put nakon godinu i tri mjeseca, iako je proljeće, u Italiji se otvaraju skijališta, a noćni klubovi u Berlinu, zatvoreni prije godinu i dva mjeseca, ponovno primaju posjetitelje, ali samo na otvorenome.

U Sloveniji su u posljednja 24 sata potvrđene samo 83 nove zaraze koronavirusom, uz rekordno nizak postotak pozitivnih testova, pa vlada najavljuje da će od 1. lipnja, kad se očekuje ulazak u "zelenu" fazu epidemije, ukinuti i najveći dio preostalih restrikcija.


Troje znanstvenika s kineskog Instituta za virologiju u Wuhanu (WIV) hospitalizirano je u studenome 2019., nekoliko mjeseci prije nego što je Kina objavila informaciju o pandemiji COVID-19, jučer je objavio Wall Street Journal pozivajući se na dosad neobjavljeno izvješće američke obavještajne službe.

Kad se COVID-19 počeo širiti svijetom, profesor Gregory Gray s Instituta za globalno zdravlje sveučilišta Duke zadužio je svojeg doktoranda da u laboratoriju razvije test na koronavirus koji će obuhvatiti sve vrste i tako pridonijeti suzbijanju iduće pandemije.

Bolnice u drugom po veličini japanskom gradu Osaki suočene su pod pritiskom velikog vala novih infekcija koronavirusa s nedostatkom kreveta, dok izmoreni liječnici upozoravaju na "kolaps sistema" i zagovaraju neodržavanje Olimpijskih igara ovog ljeta.

Meksičko ministarstvo zdravstva zabilježilo je 50 novih smrtnih slučajeva uzorkovanih COVID-19 u nedjelju, što je, prema vladinim podacima, najniži dnevni porast zabilježen u više od godinu dana pandemije.

Ukupan broj službeno registriranih osoba preminulih od koronavirusa u Indiji prešao je 300.000. Stručnjaci upozoravaju da bi stvaran broj mogao biti i mnogo veći. Od početka pandemije u Indiji je ukupno zaraženo više od 26 milijuna ljudi. Ta je zemlja po broju registriranih slučajeva zaraze na drugom mjestu u svijetu, poslije SAD-a, a po broju preminulih - treća, poslije SAD-a i Brazila. Drugi val epidemije posljednjih tjedana poremetio je zdravstveni sustav zemlje, bolnice nemaju dovoljno kreveta, lijekova ni kisika.


Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!