Hitna helikopterska medicinska služba jučer je iz Pule u KBC Rijeka prevezla 13-godišnju djevojčicu. Samo u Istri takvih je intervencija bilo 300-tinjak u posljednjih 18 mjeseci. Srećom, sve su prošle bez tragičnih ishoda i spašeni su mnogi životi.
09.12.2025.
20:00
Autor: Marko Percan/T.D./Dnevnik/HRT
Hitna helikopterska medicinska služba jučer je iz Pule u KBC Rijeka prevezla 13-godišnju djevojčicu. Samo u Istri takvih je intervencija bilo 300-tinjak u posljednjih 18 mjeseci. Srećom, sve su prošle bez tragičnih ishoda i spašeni su mnogi životi.
Djevojčica koja je jučer iz Pule helikopterom prevezena u Rijeku stabilno je i život joj više nije u opasnosti. No već se dugo govori o tome da pulskoj bolnici treba helidrom.
- Helidrom je planiran u nastavku hitnog trakta, odnosno objedinjenog hitnog bolničkog prijema, jedno 100 metara na poljani iznad hospicija. To će sigurno biti jer smo mi u stalnim pregovorima s Ministarstvom zdravstva. Međutim, opet treba naglasiti da je helidrom bitniji u klinici gdje pacijent dolazi, rekao je Andrej Angelini, dr. med., ravnatelj OB-a Pula.
A u ovom slučaju to je Rijeka. Let traje dvadesetak minuta. Intervencija je tako znatno ubrzana, no poteškoće i dalje postoje.
- Još uvijek KBC Rijeka na Sušaku nemaju sletno mjesto, nego je to na delti, tad mora doći tim hitne medicinske službe iz Primorsko-goranske županije. Mora biti dostupan, ponovno preuzima pacijenta, ponovno se prebacuje i vozi u KBC, naglasila je Gordana Antić, zamjenica istarskog župana.
No 300-tinjak intervencija u posljednjih godinu i pol dovoljno govore o tome koliko je ta služba potrebna.
- Svaki je životno ugroženi pacijent kandidat za aktivaciju hitne helikopterske službe. Najčešća su internistička stanja, infarkti miokarda, također stanje po oživljavanju pacijenta, zatim tu su i moždani udari, i teška trovanja, alergijske reakcije, hitna stanja djece, politraume kod teških prometnih nesreća. Kad god liječnik na terenu procijeni kod primarnog zbrinjavanja, da je pacijent ugrožen i kad je moguće, aktivira se hitni helikopterski tim, objasnila je Tatjana Čemerikić, ravnateljica Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Istarske županije.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora