Reakcije na uhićenje Horvata dolaze sa svih strana

19.02.2022.

11:46

Autor: HRT

Reakcije na uhićenje Horvata

Reakcije na uhićenje Horvata

Foto: HTV / HRT

Ministar graditeljstva Darko Horvat jutros je uhićen i doveden na ispitivanje u prostorije USKOK-a, gdje bi trebao dati iskaz u vezi sa sumnjom na zloporabu položaja i ovlasti. Prema neslužbenim informacijama, sporna je dodjela novca iz programa razvoja poduzetništva i obrta na područjima naseljenim pripadnicima nacionalnih manjina. Istraga obuhvaća još državnih dužnosnika. Izvanrednu konferenciju za novinare održao je premijer, a oštre osude stižu sa svih strana.

Pupovac iznenađen što je istragom obuhvaćen i Milošević

Predsjednik SDSS-a i partner u HDZ-ovoj parlamentarnoj većini Milorad Pupovac iznenađen je što je policijskom istragom obuhvaćen niz državnih dužnosnika, među kojima i njegov stranački kolega Boris Milošević, a poručio je da institucije trebaju istražiti svačiju odgovornost.

- SDSS, kao koalicijski partner, ima svoj dio političke odgovornosti, koju će nositi u ovom trenutku kao i prije - poručio je Pupovac.

Grbin: Kriminalna organizacija vratila se starim navikama

- Pitam vas, kako je moguće da ministar koji je u policiji, koji daje iskaz, u danima koji su pred nama poduzme bilo što kako bi se njegov posao, koji je jedan od najvažnijih u ovom trenutku u Hrvatskoj, mogao raditi bez problema? Umjesto toga imamo bahatost premijera. Imamo diktatorske manire jednog čovjeka kojemu najviše smeta što je netko upropastio njegov odličan tjedan i ne daj Bože uznemiravao ga u subotu ujutro. Povrh svega, od stranke od koje smo ovo već vidjeli, vidimo pokušaj uplitanja DORH-a i pravosuđa u ovu priču. To je skretanje fokusa, to je ono što je Plenković pokušao napraviti, ali mi to nećemo dopustiti, rekao je predsjednik SDP-a Peđa Grbin

Najavio je da će se već sljedeći tjedan sazvati Odbor za pravosuđe i unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost. 

Benčić: Nemoguće je upravljati zemljom s Vladom koja ne može biti vjerodostojna

Istrage o kojima se govori u medijima dokazuju da je ova Vlada propala - poručila je Sandra Benčić na konferenciji koju je održala Platforma Možemo.

- Nemoguće je upravljati zemljom s Vladom koja ne može biti vjerodostojna ni tri dana od afere do afere. Očekivali smo da će premijer reći svoj stav i dati perspektivu kako će rekonstruirati vladu ili ići na prijevremene izbore jer mora biti svjestan da ovako stanje nije održivo. Umjesto toga, održao je preskonferenciju koja je bila izravan i nezapamćen napad na pravosuđe - kaže Benčić.

Smatra da je Plenković umjesto prihvaćanja odgovornosti da je izabrao ministre koji su konstantno pod istragama, prebacio odgovornost na one koji istražuju i medije.

Čačić: Horvat mora otići

Predsjednik Narodne stranke - reformisti Radimir Čačić izjavio je da uhićeni ministar graditeljstva Darko Hrvat mora otići iz Vlade te dodao da će "daljnji obuhvat i rezultati policijske akcije biti temelj za odlučivanje stranke o podršci Vladi Andreja Plenkovića". Šef Reformista poručio je da je dobro da pravosudni organi bez utjecaja politike otvaraju i počinju procesuiranje kriminalnih radnji svih razina.

- Horvat uopće više ne može biti tema u Saboru, on mora otići. A obim koji će pokazati ova akcija će biti predmet našeg daljnjeg odlučivanja - ponovio je Radimir Čačić o podršci Vladi Andreja Plenkovića.


Bartulica: Plenkovićeva transformacija HDZ-a je "prazna priča"

Saborski zastupnik Domovinskog pokreta Stephen Nikola Bartulica ocijenio je da uhićenje ministra Horvata pokazuje kako obrazac u Hrvatskoj ostaje uvijek isti te da je Plenkovićeva transformacija HDZ-a "prazna priča".

- Stare navike se nikako ne mijenjaju jer, nakon što postaneš ministar, pogoduješ onima kojima si dužan, budeš uhićen, a šef kaže neka institucije rade svoj posao - rekao je Bartulica na konferenciji za novinare Domovinskog pokreta na kojoj su komentirali uhićenje ministra prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Darka Horvata.

Bartulica smatra da je u Hrvatskoj teško stanje po mnogim pitanjima.

Paus (IDS): Afere su postale kontinuitet, vrijeme je za prijevremene izbore

Predsjednik IDS-a Dalibor Paus komentirao je jutrošnje uhićenje HDZ-ovog ministra graditeljstva Darka Horvata kazavši kako su "afere postale kontinuitet" i da je vrijeme za prijevremene izbore.

U IDS-u smatraju također da ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Darko Horvat nije kompetentan obavljati tu dužnost.

- Mi smo rekli što mislimo o ministru Horvatu, a to je da nije kompetentan obavljati posao koji radi. Pridružili smo se interpelaciji oporbe da se ministra Horvata smijeni, rekao je Paus.

Naglasio je i da afere aktualne Vlade "već postaju kontinuitet".

- To su afere koje završavaju uhićenjima ili podizanjem optužnice, dodao je i ustvrdio da je u ovom trenutku vrijeme za prijevremene parlamentarne izbore "kako bi se vidjelo ima li ova Vlada podršku građana".

- Ako se u srijedu (u Hrvatskom saboru) bude raspravljalo o opozivu Horvata, IDS će to podržati, poručio je Paus

Mrak Taritaš: Nismo išli u opoziv jer smo jogunasti pa smo zločesti i vježbamo mišiće

Ozbiljna stvar i ozbiljna situacija je. Moja prva reakcija je jutros kad sam čula da je to ministar Horvat - pa mogli su ga i jednostavnije smijeniti, apropo najavljene rasprave o njemu u srijedu koje evidentno više neće biti. Ključno pitanje je koliko ministara iz Vlade treba otići pa da on shvati, da otvori oči, da ne mora dubiti na trepavicama ni mi ni on, da shvati da je situacija zaista alarmantna. Iz njegove bivše Vlade, a on je izabrao te ministre, nije izabrao nitko drugi - ministri su otišli zbog korupcije, a i sada vikendima odvode ministre na ispitivanja isto zbog korupcije. Dakle, karakteristika u nazivniku i one i ove Vlade je ta zapravo umrežena korupcija i ako ju hoćemo zvati hobotnica, rekla je saborska zastupnica GLAS-a Anka Mrak Taritaš.

- Mi smo u opoziv išli iz razloga što on ne radi i to je bila elementarna higijena. Ako to nije bilo jasno premijeru, ne znam što će biti jasnije. Nismo išli u opoziv jer smo jogunasti pa smo zločesti i vježbamo mišiće, kaže. Nema tu vježbanja mišića.

Mark Taritaš mu poručuje: "Premijeru Plenkoviću, imaš nesposobne ministre, ministre koji ne rade, ali očito se nekim drugim stvarima bave, što vidimo iz današnje akcije i ako ti to nije znak da ovoj zemlji treba neka nova Vlada i neka nova prilika, onda ne znam što je."

Razmjeri te akcije su, ističe, zapravo zastrašujući.

Ne možemo u zemlji s toliko izazova - postpotresne obnove, pandemije, inflacije i gospodarsko restrukturiranje imati Vladu u kojoj se svaki tjedan neki ministar i afera propituje od strane istražnih organa, poručuju među ostalim iz stranke Možemo!.

Povrh svega, od stranke od koje smo ovo već vidjeli, vidimo pokušaj uplitanja DORH-a i pravosuđa u ovu priču. To je skretanje fokusa, to je ono što je Plenković pokušao napraviti, ali mi to nećemo dopustiti, rekao je predsjednik SDP-a Peđa Grbin.

Ministar financija Zdravko Marić izjavio je u subotu kako ga je iznenadila vijest o tome da policija po nalogu USKOK-a istražuje ministra Darka Horvata te je u razgovoru za Intervju tjedna Hrvatskog radija ocijenio kako je sigurno da afere nemaju pozitivan učinak na Vladu.

- Bilo kakve afere, bez obzira na konkretno ovaj slučaj, dobrim dijelom su neslužbene, ne znam je li potvrđena ili nepotvrđena informacija, ali sigurno da je nekakva pozitivna korist - nije, rekao je odgovarajući na pitanje što afere znače za stabilnost Vlade i financijski rejting Hrvatske.

Naveo je kako je te informacije saznao preko medija spremajući se za intervju pa pretpostavlja da je prvi koji govori na tu temu, a dodatne navode još nije stigao ni pročitati.

- Zaista nemam nikakvih saznanja i ne mogu to komentirati, rekao je Marić.

Upitan kako će se situacija razvijati dalje s obzirom na to da je oporba postavila zahtjev za Horvatov opoziv zbog obnove nakon potresa i ministra gospodarstva Tomislava Ćorića zbog afere Krš-Pađene, a premijer prije par dana rekao kako nikoga neće smijeniti, Marić je rekao da će se tek vidjeti kako će se situacija razvijati dalje.

Dodao je kako su na Vladi prihvatili izvješće kojim su odbili prijedlog oporbe o smjeni ministra Horvata, a u Saboru bi rasprava trebala biti ovaj tjedan.

Kada je u pitanju oporba, prva je aferu pred kamerama komentirala Mostova Marija Selak Raspudić.


- Situacija u zemlji je krajnje ozbiljna. Svjedočimo energetskoj krizi i ozbiljnom inflacijskom pritisku. Stoga, kada se cijela Vlada nalazi pod ovako ozbiljnim istraživanjima, politički odgovor može biti samo jedan - tražimo raspisivanje prijevremenih izbora -rekla je.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!