Okupljanjem preživjelih logoraša u Lipovcu je obilježena 33. godišnjica prve velike razmjene ratnih zarobljenika. Na današnji je dan 1992. razmijenjeno 288 hrvatskih branitelja zatočenih u srbijanskim koncentracijskim logorima.
22.05.2025.
19:42
Autor: Vanessa Kupina/I.Z./Dnevnik/HRT
Okupljanjem preživjelih logoraša u Lipovcu je obilježena 33. godišnjica prve velike razmjene ratnih zarobljenika. Na današnji je dan 1992. razmijenjeno 288 hrvatskih branitelja zatočenih u srbijanskim koncentracijskim logorima.
Kroz njih je ukupno prošlo više od sedam i pol tisuća ljudi, a 304 ih je u njima ubijeno.
- Bio sam 185 dana, značio bio sam prvo u Dalju, u Dalju nas je od 35 sedam preživjelih, zatim mjesec dana u Stajićevu i od 22.12. do današnjeg dana sam bio u Sremskoj Mitrovici, rekao je hrvatski branitelj i logoraš Zvonko Horvatić.
- Prije četiri godine smo podnijeli tužbu protiv Republike Srbije za nezapamćene zločine koje su proveli nad hrvatskim braniteljima, vojnicima i civilima ne poštivajući niti jedan članak Ženevske konvencije tako da naša borba i dalje traje, međutim svake godine sve nas je manje, naglasio je predsjednik Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora VSŽ-a Dragutin Guzovski.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora