Rusija podignula optužnice protiv četvorice terorista za napad u koncertnoj dvorani

25.03.2024.

Zadnja izmjena 19:25

Autor: Elizabeta Gojan/V.G./Dnevnik/HRT/Hina

video thumb

Tri dana nakon terorističkog napada na moskovsku koncertnu dvoranu u kojem je ubijeno 137 ljudi - u bolnicama se i dalje liječi oko stotinu ranjenih. Četvorica muškaraca uhićenih nakon napada sumnjiče se za terorizam. Sinoć su u Moskvi s vidljivim ozljedama izvedeni pred sud. 




I dok je odgovornost za napad preuzela Islamska država, u što Zapad vjeruje, ruski predsjednik Putin iznio je sumnju u ukrajinsku povezanost s napadom. Istodobno, Rusija je ponovno napala glavni grad Ukrajine.

Okruženi maskiranim specijalcima na okružni sud Basmanij u glavnome gradu Rusije dovučena su četvorica napadača optužena za masakr u koncertnoj dvorani Crocus City Hall u Krasnogorsku, sjevernom predgrađu Moskve.

Jasno je vidljivo kako su svi pretučeni, jedan, u invalidskim kolicima, tijekom sudskog saslušanja gubi svijest.

Videosnimke brutalnih ispitivanja koje su procurile u javnost, sugeriraju i kako je najmanje jedan optuženik podvrgnut strujnim udarima.

Zaštićeni staklom u sudnici, sva četvorica državljana Tadžikistana, optuženi su za terorizam, ubojstvo najmanje 137 osoba, ranjavanje još 182-ije. Dvojica su priznala krivnju, sve čeka doživotna zatvorska kazna. U istražnom zatvoru ostaju sigurno do 22. svibnja, a uhićeno je i 7 njihovih pomagača.

- Ti se događaji trenutačno istražuju. Krivci će biti kažnjeni, ne zaslužuju milost, rekao je Mihail Mišustin, premijer Ruske Federacije.

Masakr je ponovno pokrenuo pitanja o ruskom moratoriju na smrtnu kaznu. Iako ruski nacionalisti pozivaju na njegovo ukidanje, iz Kremlja tvrde kako se o tome zasad ni ne razgovara.

- Naše službe rade neovisno. O nikakvoj pomoći sada nema govora. Bilo je dosta telefonskih razgovora s čelnicima različitih zemalja: Bjelorusije, Uzbekistana, Tadžikistana, Turske... Sada nema kontakata sa Zapadom, rekao je Dmitrij Peskov, glasnogovornik Kremlja.

Sve je počelo u petak navečer kada je na rock koncert s oko 6 tisuća posjetitelja upala maskirana četvorka i počela pucati i ubijati sve što se kreće - majke koje su tijelima štitile svoju djecu, žene i muškarce, mlade i stare. 

Od podmetnutog požara mnogi su izgorjeli ili su pod ruševinama dvorane koje spasioci nastavljaju pretraživati. Počela je dugotrajna analiza DNK žrtava.

Planine cvijeća i svijeća u spomen na stradale. U cijeloj Rusiji zastave na pola koplja i Dan žalosti.

- Moja najmlađa kći upozorila me na neke strašne, čudne zvukove. Onda su se odozgo čuli novi pucnjevi. Sakrili se iza stolica, završili na stepenicama za nuždu. Išli smo gore, nije bilo izlaza, sišli smo dolje, nije bilo izlaza, a tamo je već sve gorjelo... Onda sam izgubila svijest, rekla je žrtva koje je preživjela napad u moskovskoj koncertnoj dvorani.

U bolnicama je na liječenju zadržano 97 ljudi, rekla je u ponedjeljak voditeljica Uprave za zdravstvo moskovske regije.

Pacijenti su raspoređeni po bolnicama u glavnome gradu i u široj moskovskoj regiji, rekla je Ljudmila Bolatajeva. Po pisanju ruskih novinskih agencija ozljede variraju od lakših do teških.

Prema posljednjim podacima ruskih vlasti u napadu u petak navečer ubijeno je 137 ljudi, a više od 180 ih je ozlijeđeno. Nije isključeno da će u ruševinama izgorjele dvorane biti pronađeno još tijela.

Iako su sve glasnija pitanja o vremenu odgovora policije na napad i tvrdnjama kako Rusija nije ozbiljno shvaćala američke obavještajne podatke, Moskva, bez ijednog dokaza - tvrdi kako je napadačima pomagala Ukrajina i da je Kijev "pripremio prozor" - za prijelaz granice teroristima i bijeg kroz njezin teritorij. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski odbacio je te tvrdnje.

- Naravno, Kremlju treba da ta priča bude povezana s Ukrajinom, bez obzira je li ona istinita ili ne. Zato guraju tu teoriju, zato uvlače u to i Sjedinjene Države iako su one kao i ostale obavještajne agencije potvrdile da je za napad odgovorna Islamska Država, rekla je prof. Nina Khrushcheva, Nova škola za međunarodne odnose New York.

Najsmrtonosniji napad od 2004. godine


U najsmrtonosnijem napadu na ruskom teritoriju od talačke krize u Beslanu 2004. kada su islamisti oteli više od 1000 ljudi, uključujući stotine djece, četvorica muškaraca naoružana strojnicama upala su u petak u trgovački centar Crocus City Hall, u kojem se nalazi i koncertna dvorana, i otvorili vatru na ljude koji su čekali da počne rock koncert grupe Picnic.

Taj bend, još iz sovjetske ere, trebao je izvesti svoju uspješnicu "Afraid of Nothing".

Od četvorice uhićenih za kazneno djelo terorizma najmanje jedan je Tadžik. Savezna služba sigurnosti (FSB), nasljednica KGB-a, privela ih je odvojeno u kavezima na okružni sud Basmanny u Moskvi.

Islamska država preuzela odgovornost za napad


Islamska država je preuzela odgovornost za napad, a SAD je javno obznanio da vjeruje da iza napada stoji IS.

Ta islamistička skupina je naknadno objavila snimku napada, a SAD je podsjetio da je početkom mjeseca upozorio Rusiju da raspolaže s informacijama o neminovnom napadu na ruskom tlu.

No, Putin nije javno spomenuo militantnu skupinu u vezi s napadačima, za koje je rekao da su pokušali pobjeći u Ukrajinu. Kazao je da ih je netko na "ukrajinskoj strani" trebao prebaciti preko granice.

Ukrajina je zanijekala bilo kakvu umiješanost u napad, a predsjednik Zelenski je optužio Putina i "druge nasilnike" da pokušavaju prebaciti krivnju.

Glasnogovornica Marija Zaharova dovela je u pitanje američke tvrdnje o odgovornosti spomenute džihadističke skupine koja je ne tako davno kontrolirala golema područja Iraka i Sirije.

- Pažnja - pitanje za Bijelu kuću: Da li ste sigurni da je Islamska država. Možda biste trebali ponovo promisliti, rekla je Zaharova.

Ona je štoviše ustvrdila da SAD širi verziju IS-a kao "babaroge" kako bi zaštitila svoje "štićenike" u Kijevu i podsjetila da je SAD podržavao "mudžahedine" u borbi protiv sovjetskih snaga 80-ih.

Ruska Savezna služba sigurnosti (FSB) je rekla da su napadači imali kontakte u Ukrajini te da su uhvaćeni blizu granice.

Islamska država, islamistička skupina koja je jednom kontrolirala velike dijelove Iraka i Sirije, preuzela je odgovornost za napad, objavila je njena agencija Amak na Telegramu.

Putin je izmijenio tijek građanskog rata u Siriji kada je 2015. intervenirao na strani predsjednika Bašara al-Asada protiv oporbe i Islamske države.

Nejasno je zašto je Islamska država odabrala ovaj trenutak da napadne Rusiju.

Bijela kuća je objavila da je američka vlada Rusiji prenijela informacije ranije ovog mjeseca o planiranom napadu u Moskvi te je izdala javno upozorenje svojim državljanima u Rusiji 7. ožujka.

Također, kazala je da je za napad odgovorna isključivo Islamska država.

- Nije bilo nikakve ukrajinske uključenosti, rekla je glasnogovornica američkog vijeća za nacionalnu sigurnost Adrienne Watson.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Od istog autora