Srbi bojkotirali izbore na sjeveru Kosova, izlaznost 3,47 posto

23.04.2023.

Zadnja izmjena 21:41

Autor: B.B.B./HRT/Hina

Izbori na Kosovu

Izbori na Kosovu

Foto: Valdrin Xhemaj / Reuters

Lokalni izbori u četiri općine na sjeveru Kosova većinski naseljene Srbima održani su u nedjelju uglavnom bez sudjelovanja srpske zajednice koja je prihvatila poziv na bojkot podržan od službenog Beograda. Pravo glasa imalo je ukupno 45.098 birača, a Središnje izborno povjerenstvo (CIK) priopćilo je večeras da ih je glasalo 1567, što je tek 3,47 posto.

Izbori su raspisani nakon što su gradonačelnici općina na sjeveru (Leposavić, Zubin Potok, Sjeverna Mitrovica i Zvečan), svi pripadnici SL-a, u studenome 2022. podnijeli ostavke u znak protivljenja odluci Vlade Kosova da preregistrira automobile s tablicama izdanim u Srbiji na tablice Republika Kosovo (RKS). 

U izbornoj utrci sudjelovalo je 10 kandidata, od kojih samo jedan iz srpske zajednice - Slađana Pantović, neovisna kandidatkinja za predsjednicu općine Zvečan. Njena kandidatura izazvalo je podrugljive komentare provladinih medija u Beogradu.

'Na sjeveru glasalo samo 13 Srba'


Službeni Beograd ocijenio je večeras da je "pobjednik ovih izbora srpski narod na Kosovu, koji ih je bojkotirao jer ne želi okupaciju". Direktor Ureda za Kosovo i Metohiju srbijanske vlade Petar Petković rekao je novinarima na izvanrednoj tiskovnoj konferenciji da je na sjeveru glasalo samo 13 Srba.

On je, nazivajući izbore "antidemokratskim i nelegitimnim", ocijenio da su ih "bojkotirali i kosovski Albanci", ustvrdivši da ih je glasalo 449 manje nego na izborima koji su održani 2021. godine. Ovo je poraz i onog dijela međunarodne zajednice koji je najavio da će priznati rezultate ovih izbora, rekao je novinarima Petković.


Istodobno, kosovski ministar unutarnjih poslova Xhelal Sveçla ocijenio je da se izbori mogu smatrati "uspješnim sa sigurnosne i pravne točke gledišta, ali ne i s političke". On je rekao da je za "žaljenje što su srpski građani Kosova bili meta pritiska Beograda i kriminalnih struktura", ocjenivši da je dobro što "nije bilo incidenata i problema".

Vučić: Okupacijski izbori


Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nazvao je danas izbore na sjeveru Kosova "okupacijskim". Vučić je u Donjoj Gradini u Bosni i Hercegovini, na obilježavanju Dana sjećanja na žrtve Jasenovca, rekao kako Srbi na sjeveru "neće služiti tuđim interesima".

Petković, inače Vučićev čovjek od povjerenja i blizak suradnik, ocijenio je da ne može biti daljnje normalizacije odnosa s Kosovom ako prištinske vlasti ne pristanu na formiranje Zajednice sprskih općina koja je dogovorena 2013. Briselskim sporazumom dviju strane uz posredovanje Europske unije.

EU poziva na suzdržanost


Europska unija pozvala je sve strane na suzdržanost uoči lokalnih izbora u četiri općine na sjeveru Kosova, dok je vodeća politička stranka kosovskih Srba – Srpska lista (SL), pozvala na bojkot, koji je podržao i srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić.

Glasnogovornik EU-a Peter Stano ocjenio je "veoma razočaravajućom" odluku SL-a da ne sudjeluje na izborima, izvijestio je u subotu Radio Slobodna Europa (RFE).

Srpska lista, sestrinska stranka srbijanske vladajuće stranke SNS predsjednika Vučića, poručila je biračima da su izbori "nedemokratski" i pozvala da "sva biračka mjesta budu prazna 23. travnja", čime će Srbi sa sjevera "poslati jasnu poruku Prištini i međunarodnoj zajednici".

I predsjednik Srbije pozvao je u subotu Srbe na Kosovu da "pokažu koliko su ujdinjenini", poručio da ih prištinske vlasti "ne mogu gaziti" i ponovio da EU ima obvezu u provođenju dosadašnjih sporazuma kojima je bila jamac.

Zajednica srpskih općina


Beograd se 27. veljače u Bruxellesu suglasio s prijedlogom europskog plana za Kosovo, a potom 18. ožujka u Ohridu i s Aneksom za provođenje tog plana, ali time nisu prestali prijepori dviju strana o prioritetima i načinu implementacije.

Srpska strana inzistira da je ključni preduvjet nastavka provedbe formiranje Zajednice srpskih općina, što vlasti u Prištini, unatoč pritiscima EU-a i SAD-a koji podržavaju europski plan, odbijaju učiniti tvrdeći kako ZSO ne može imati izvršne ovlasti.

Kosovski premijer Albin Kurti poručio je da ZSO može doći na dnevni red tek kad Srbija prizna Kosovo, dok srbijanski državni vrh ustrajno ponavlja ponavlja "crvene linije" Srbije da neće prihvatiti članstvo Kosova u UN-u i međunarodnm organizacijama.

Skupovi nacionalista i radikala


"Danas Kosovo, sutra Vojvodina", "Vučiću, ostavka i izbori" poruke su na transparentima nekoliko stotina sudionika skupa koji su organizirale desničarske oporbene stranke i organizacije: Dveri, Pokret obnove Kraljevine Srbije, Zavetnici, Nova Demokratske stranke Srbije, i druge.

- Ako danas obranimo Kosovo, obranit ćemo i Vojvodinu, izjavio je Borko Ilić iz Zavetnika, prenio je gradski portal "021.rs".

Na okupljanju njihovih pristaša emitirana je pjesma "Sprem'te se, sprem'te četnici".

- 'Sprem'te se, sprem'te' bi bila prigodna da započnemo, jer to je ono što nas čeka u narednom razdoblju. Spremite se da rušimo ovaj režim. Jedna jedina stvar treba se uraditi za spas ove zemlje, a to je da Vučić da ostavku, rekao je predsjednik Novog DSS-a Miloš Jovanović.

Ponovljeni su raniji zahtjevi, među kojima je osnovni da se ne prihvati sporazum Srbije i Kosova, a više puta je rečeno da se "ovdje brani ne samo južna srpska pokrajina, nego i sjeverna - Vojvodina".

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!