Nakon što je Europska središnja banka sedmi put u posljednjih godinu dana spustila kamatne stope, očekuje se da bi se trend postupnog spuštanja mogao nastaviti i u Hrvatskoj. Bankari ističu da su kamatne stope konkurentne u usporedbi sa zemljama Europske unije, a rast potražnje za kreditima posebno je izražen zbog činjenice da će HNB od 1.7. postrožiti uvjete za njihovo dobivanje.
Odluka Upravnog vijeća Europske središnje banke bila je jednoglasna. Kamatne stope se smanjuju jer se inflacija stabilizira u smjeru ciljanih dva posto.
Inače ovo je već treći put ove godine da je ECB srezao kamate.
- Naše buduće odluke o kamatnim stopama ovisit će o ocjeni inflacijskih izgleda na temelju novih gospodarskih i financijskih podataka, dinamike temeljne inflacije i jačine transmisije monetarne politike. Ne opredjeljujemo se unaprijed za određenu dinamiku promjene stopa, naglasila je predsjednica ECB-a Christine Lagarde.
A banke u Hrvatskoj posljednjih nekoliko mjeseci već smanjuju kamatne stope na stambene kredite od kad je HNB najavio pooštravanje uvjeta za odobravanje kredita.
- Smjer Europske središnje banke već je na neki način ukalkuliran u trenutačne cijene, odnosno kamatne stope, primjerice, na stambene kredite koje su u Hrvatskoj u ovome trenutku sigurno među najpovoljnijima u Europskoj uniji. Prije nekih mjesec dana mi smo svoje kamatne stope spustili za jedan postotni bod, te možemo reći da bilježimo značajan interes klijenata i povećanu potražnju za stambenim kreditima, istaknuo je Dario Gabrić, korporativne komunikacije Erste banke.
- Banke drže još uvijek održavaju vrlo niske kamatne stope i u aktivi i u pasivi znači i na štednju i na kredite, ovakvu situaciju nismo zapravo do sada vidjeli da su kamatne stope u Hrvatskoj niže, nego u ostalim zemljama članicama europodručja, tako da ovo spuštanje neće imati nekog neposrednog, direktnog učinka na kamatne stope u Hrvatskoj, kazao je ekonomski analitičar Damir Novotny.
Unatoč neizvjesnosti u trgovinskom svijetu zbog Trumpovih carina, potražnja za kreditima u poslovnoj zajednici se ne smanjuje.
- Pa u ovom trenutku ne bilježimo neke značajnije promjene u trendovima kreditiranja, dakle, potražnja za kreditima u bilo kojem segmentu i dalje je postojana, stabilna naravno, teško je prognozirati neke dugoročne planove s obzirom na trenutačna geopolitička kretanja, ali u ovome trenutku nema bitnijih promjena, dodao je Gabrić.
Zbog sporog gospodarskog rasta u eurozoni analitičari očekuju nastavak pada kamatnih stopa.
- Mi očekujemo da će ovaj trend spuštanja kamatnih stopa Europske središnje banke nastaviti u narednim kvartalima pod uvjetom da se ne razbukta ponovno inflacija, ako naravno, dođe do rasta cijena, tada će se kamatne stope sigurno dizati i tako će se regulirati taj odnos ponude i potražnje kredita, poručio je Novotny.
Europska središnja banka nove gospodarske prognoze objavit će u lipnju.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!