Prosvjed djelatnika hitne
Foto: Zeljko PuhovskI / CROPIX
Vozač Hitne pomoći, koji je prošle srijede pregazio troje 17-godišnjaka na zagrebačkom Bundeku, u istražnom je zatvoru u Remetincu. Zbog njegova privođenja u lisičinama, djelatnici Hitne medicinske pomoći točno u podne organizirali su prosvjed ispred zatvora, a idući tjedan će na Markov trg.
Veliki broj djelatnika hitne pomoći stigao je pred zatvor u Remetincu kako bi dali podršku svom kolegi Mariju Macanu. Stigli su iz svih dijelova Hrvatske, a oni koji to nisu mogli zato što rade palili su sirene hitne pomoći na 30 sekundi jer je upravo 30 dana zatvora određeno njihovom 62-godišnjem kolegi vozaču.
Prošle srijede, oko 22 sata, s južne strane jezera Bundek, djelatnici hitne medicinske pomoći pružali su u svom vozilu liječničku pomoć maloljetnoj osobi zbog sumnje na trovanje alkoholom. Nakon toga 62-godišnji vozač krenuo je vozilom prema kolniku te ozlijedio troje maloljetnika koji su se sjedili na travi.
Na sudu u Velikoj Gorici 62-godišnjem vozaču hitne medicinske pomoći određen je istražni zatvor zbog opasnosti od ponavljanja djela te je potom prevezen u Remetinec. Njegovi kolege ovakvo postupanje ocjenjuju previše rigoroznim. Ispred zatvora razvili su transparent s natpisom "Svi smo mi Macan. Danas on, sutra mi".
"Sustav ga privodi kao najvećeg kriminalca u državi"
- Okupili smo se ovdje da damo podršku kolegi Mariju Macanu, koji je 27 godina spašavao živote u Nastavnom zavodu za hitnu medicinu u Gradu Zagrebu, a sada, zbog jednog nesretnog slučaja, sustav ga privodi kao najvećeg kriminalca u državi, rekao je za HTV-ov podnevni Dnevnik Samuel Jelušić, medicinski tehničar iz Nastavnog zavoda za hitnu medicinu u Gradu Zagrebu i predstavnik inicijative Hitna uživo 194.
- Vidjeli smo kroz godine unazad da nam kriminalci dolaze ispred suca bez lisica na rukama, a ovaj sustav našeg kolegu, koji je spasio na tisuće života, pred sud dovodi u lisicama. Mi ne bježimo odgovornosti, nitko ne bježi odgovornosti. Svi smo bili duboko potreseni ozljedama koje su se dogodile. Ali, jednostavno, to je jedna nesretna situacija koja se bilo kome od nas može dogoditi na radnom mjestu, dodao je Jelušić.
Rekao je da im to otežava svakodnevni rad.
- To je sada situacija gdje svaki vozač, svaki djelatnik hitne službe izlazi na teren sa slikom kolege u lisicama, zaključio je.
Osim djelatnika Hitne, ispred zatvora okupili su se i djelatnici drugih sindikata, kao i građani.
- Naš Mario nije ničim zaslužio ovakav odnos. Tražimo od DORH-a očitovanje zašto pritvor od 30 dana, a pisali smo i premijeru. Nismo zaslužili da nas se smješta u pritvor. Zašto nismo dobili službeno izvješće o nesreći?, rekao je jedan od okupljenih radnika.
- To je jako tužno i žalosno što se kolegi dogodilo. Ja sam isto vozač, 29 godina radim ovaj posao. Nakon 29 godina, sad je jako teško sjesti za volan hitne pomoći i izaći na ulicu Grada Zagreba, nakon ovog što se dogodilo. Ovo je prestrašno što je bilo. Zato jesmo danas tu, da damo kolegi podršku za ubuduće da se ovakve stvari nikad ne ponove, rekao je vozač Hitne pomoći Mario Križić.
Kontroloru prometa Hitne pomoći Robertu Tunjiću smeta što, kako kaže, zakon prema njima nije kakav bi trebao biti i što su Macanu stavili lisice.
- Znači, Horvatinčić je išao bez lisica, dok on ide s lisicama, a spašava ljudske živote, rekao je Tunjić.
- Nažalost, javnost ne zna sve informacije, pretpostavljam zbog istrage, i samim time ne znamo sve činjenice. Sud ili netko već će utvrditi pravu istinu pa ćemo znati na čemu smo, rekao je Mario Užbolt (Hrvatski sindikat telekomunikacija).
- Način na koji se tretira taj čovjek koji je išao na intervenciju spašavati nečiji tuđi život, to nas najviše boli. Tretira ga se kao najvećeg kriminalca, dok neki zaslužni građani ove Lijepe naše hodaju slobodni s pravomoćnim presudama. To je ono što narod boli, dodao je.
- Ovi u Buzinu što trče, što se takmiče, ti vozači, kad on nekoga udari, on neće u zatvor. A ovoga što ima djecu, što ima familiju, njega su odmah strpali u zatvor. Ja sam isto protiv toga, rekao je umirovljenik Nikola Mirković.
Zahtjev za beneficiranim radnim stažem
Ogorčeni postupanjem prema njihovom kolegi, djelatnici Hitne najavili su da će u prometu voziti opreznije i prema propisima, što će za posljedicu imati dulje vrijeme potrebno za dolazak do pacijenta.
Radnici su upozorili i na činjenicu da je njihov vozač u 62. godini života večernje sate i dalje provodio na poslu te još jednom istaknuli zahtjev za beneficiranim radnim stažem.
- Pozivam sve da se prizna beneficirani radni staž. Ne zbog nas, nego zbog naših pacijenata. Kako je moguće da vozač Hitne radi 12 sati sa 62 godine?, rekao je jedan djelatnik.
Radnici su ozlijeđenim maloljetnicima poželjeli brz oporavak i zahvalili njihovim obiteljima što ih ne kritiziraju i osuđuju.
S druge strane, izrazili su razočaranje što ima javnu podršku nije uputila ravanateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu Maja Grba Buljević.
- Ne možemo se pomiriti s tim da se našeg kolegu koji je do jučer svojim vještinama spašavao ljudske živote tretira kao najvećeg kriminalca ove države te ga se sprovodi po sudovima s lisicama na rukama. Iste te ruke 27 godina upravljaju vozilom hitne medicinske službe. Te ruke su držale taj volan i danju i noći, po kiši i suncu te neumorno pomagale u spašavanju ljudskih života, naveli su organizatori u pozivu na prosvjed.
Ozlijeđeni se dobro oporavljaju
Odvjetnik Marija Macana uložio je žalbu i rekao da se sve ovo moglo izbjeći, da mu se moglo zabraniti upravljanje motornim vozilom ili oduzeti vozačka dozvola.
Iz bolnica u kojima su smješteni ozlijeđeni 17-godišnjaci potvrdili su nam da mladić koji je u KBC-u Zagreb više nije u jedinici intenzivnog liječenja, a druga djevojčica je operirana i oboje se dobro oporavljaju.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!