Naša je ekipa provjerila kako su uvođenje eura primili na popularnom zagrebačkom Hreliću. Ondje je, kažu, euro već odavno uveden. No sada je nastao problem preračunavanja i zaokruživanja cijena koji je uspješno riješen na starinski način - cjenkanjem.
Spremno su i veselo trgovci na Hreliću dočekali euro. Kažu ovdje cijene rabljenoj odjeći, raznim predmetima, starinama i ostalim stvarima koje su na prodaju, nisu višestruko porasle.
- Kod mene su euri već dugo u upotrebi, godinama bio sam u Njemačkoj, radio sam gore, pa nije mi to strano više, rekao je Pero.
- Teško je, ljudi se privikavaju na to i računanje je problem, rekao je Jordan.
Ovdje se objema valutama već dugo trguje, a cijena se ruši cjenkanjem.
- Isto je, klasika, kao i prije. I jedna i druga valuta su u opticaju, rekao je Miroslav.
- Plaćaju i u eurima i u kunama. Danas sam prodavao u kunama, rekao je Mato.
- Dosta je poskupjelo, nije isto kako pričaju, nije isto, dosta je poskupjelo, rekao je Josip.
- Kažu ovi prodavači da je poskupio ulaz od tržnice, pa onda je i nafta poskupila, pa su i oni s tržnice zbog toga digli cijene, rekao je Mladen.
- Prije je mjesečna karta za ulaz s kombijem bila 500 kuna, a sada je 76 eura, rekla je Suzana.
Kada bi se to preračunalo to je poskupljenje za gotovo 10 Eura, no i dnevna je karta za trgovce poskupjela s 10 na 15 kuna- stoga koja malo viša cijena ne treba čuditi.
- Ja sada još uvijek plaćam u kunama, mislim imam i eure za svaki slučaj, ako bi baš nešto našla da mi se jako sviđa, a da netko neće primiti kune, onda platim u Eurima, rekla je Đurđica.
- Mislim da je još uvijek u kunama jeftinije
Jer kao i pri svakoj drugoj trgovini i ovdje je kupcima važno proći što povoljnije.