Posljednjeg utorka u veljači u više od 70 zemalja svijeta obilježava se Svjetski dan kastracije pasa i mačaka. Već 26. godinu na taj se način želi ukazati na važnost kastracije muških i ženskih pasa i mačaka kako bi se poboljšalo njihovo zdravlje i smanjio broj napuštenih životinja.
Osmogodišnjeg psa Niku vlasnica Mira dovela je na kastraciju zbog zdravstvenih problema.
- Dosad nije imao nikakvih problema, evo ovo je prvi put i to ćemo danas riješiti, kaže Mira Marjakić.
Kastracija pridonosi fizičkom i psihičkom zdravlju životinja, slaže se struka. Zahvat je rutinski i rijetki su slučajevi kada se ne može obaviti.
- Sam zahvat kao zahvat je vrlo brzo gotov, ne predstavlja neki veliki rizik i kastracija kao takva prvenstveno olakšava život tih životinja u gradovima, kaže Branimir Rebselj, veterinar.
U Hrvatskoj je oko 500 tisuća pasa, a mačaka možda i više. Kada se ne vodi računa o njihovu razmnožavanju, mnogo štenaca i mačića završi na najgori način.
Zakon nalaže kontrolu razmnožavanja kućih ljubimaca, ali nije propisano na koji način. Mnogi gradovi odlučili su se stoga upravo za kastraciju.
- A, oni koji to ne žele moraju potpisati imenom i prezimenom u gradskoj upravi da će oni to činiti u potpunosti odgovorno na drugačiji način, kaže Lukan Oman iz Prijatelja životinja.
Zahvat stoji 500-tinjak kuna i često se ne naplaćuje ako je riječ o psu ili mački s ulice. Zahvaljujući jednoj udruzi iz Čakovca, sve životinje s potresom pogođene Banovine vlasnici i dalje mogu besplatno kastrirati u dogovoru s veterinarskim ambulantama u Petrinji i Sisku.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!